Kad ste trudni, cigarete više ne utječu samo na vas već i na nerođeno dijete, što je naveći motivator većini budućih mama da prestanu pušiti
Za veliki broj žena pušača, vijest da su ostale u drugom stanju najjači je motiv da prestanu pušiti. No, to je i vrijeme kada im je potreban savjet o izboru osiguranih pomoćnih sredstva kao i o ublažavanju simptoma apstinencije. Da biste napravili dobar izbor, obratite se svom liječniku.
Pomoćna sredstva za prestanak pušenja
Terapija zamjene nikotina zasniva se na kontroliranoj primjeni supstanci sličnih nikotinu (pa i nikotina), ali u malim količinama. Važno je napomenuti da se tijekom primjene ove terapije pacijent ne izlaže štetnom djelovanju katrana, ugljikmonoksida i drugih toksičnih komponenti duhanskog dima.
Pomoćna sredstva ove terapije (flasteri, žvakaće gume, inhalatori, tablete) mogu se kupiti u ljekarnama bez liječničkog recepta, ali je ipak poželjno obratiti se liječniku, a osobito ako se želite odviknuti pušenja tijekom trudnoće.
Nikotinski nazalni sprej odgovarajući je izbor za “teške” pušače, koji osjećaju naglašene simptome apstinencije, a primjenjuje se od 10 do 15 puta dnevno. Ipak, ovo sredstvo odvikavanja nije preporučljivo za primjenu u trudnoći.
Alternativne terapije
Akupunktura i hipnoterapija učinkovite su i osigurane metode odvikavanja od pušenja. Prvi se zasniva na djelovanju na akupunkturne točke, čime se postepeno umanjuje potreba za cigaretama (do potpunog gubitka), a hipnoterapijom se kontrolirano djeluje na centre u mozgu koji reguliraju navike.
Razumljivo, obje metode treba obavljati osoba koja ima neophodne kvalifikacije za obavljanje liječenja akupunkturom, odnosno hipnoterapije.