'Naspavaj se prije nego beba dođe' - dobar savjet, ali što ako ne možeš zaspati? Nesanica u trudnoći je nešto najgore što ti se može dogoditi. To je prava je nepravda, jer nas nesanica najčešće muči upravo kada nam je san najpotrebniji
Nesanica pogađa otprilike 75% trudnica i navodno je najgora u trećem tromjesečju. Dobra vijest je da istraživači kažu da vjerojatno dobivamo više sna nego što smo svjesni. A mi dobivamo fantastična iskustva iz stvarnog života kad beba stigne na scenu.
Što uzrokuje nesanicu u trudnoći? Krivac za nesanicu su hormonalne promjene, česti izlasci iz kreveta (ipak treba isprazniti mjehur), grčevi u nogama, žgaravica, nemogućnost da se udobno smjestiš i tjeskoba prije poroda.
Što možeš učiniti u vezi toga?
1. Prestani brinuti
Znamo, lakše je reći nego učiniti. Ali napravi ono što ti najviše odgovara. Možda je to joga, meditacija... Napravi toplu kupku, popij šalicu toplog čaja (ali ne netom prije spavanja) ili uzmi dobru knjigu u ruke i čitaj.
2. Uživaj u finoj večeri, ali se nemoj prenatrpati hranom
Previše hrane u kasnim satima može uzrokovati okretanje i nemiran san. Zato budi ljubazna prema svom tijelu.
3. Izbjegavaj čokoladu i kofein u večernjim satima
A za doručak? Ma slobodno, trebat će ti energije za cijeli dan.
4. Vježbaj
Vježbanje dokazano osigurava kvalitetniji san, čak i u trudnoći. Vježbe bi trebale biti prilagođene stupnju trudnoće, a trebalo bi ih izvoditi u jutarnjim satima ili tijekom dana, no svakako barem dva sata prije spavanja.
5. Osiguraj kvalitetnu rutinu spavanja
Pokušaj ići u krevet i probuditi se u isto vrijeme svaki dan. Napravi svoj ritual. Čak i ako ne možete zaspati kada legnete, ne palite računalo, mobitel ili televizor. Oni će dodatno otežati da zaspite. U prostoru u kojem spavate trebali biste se osjećati udobno.
6. Napravi sobu i krevet što ugodnijima za spavanje
Neka posteljina bude ugodnog mirisa, zrak svjež, prostorija dovoljno tamna i uredna.
7. Nemoj gledati na sat i brojati sate
U nekim fazama života treba nam više sna u nekim manje, pa umjesto da težiš za savršenih osam sati sna shvati ovo kao pripremu za dolazak djeteta kada ćeš se zbog djeteta morati buditi nekoliko puta tijekom noći.
8. Razgovaraj s liječnikom
Ovo je vjerojatno najvažniji savjet. Nesanica tijekom trudnoće može biti simptom ozbiljnijih zdravstvenih komplikacija, stoga se uvijek trebaš posavjetovati s liječnikom kada doživiš bilo kakvu nelagodu u trudnoći. Liječnik ti može propisati nešto što će ti pomoći da se odmoriš.
Sretno, mame! Na kraju će biti bolje kada ti djeca krenu u srednju školu, ali tada nastupa jedna sasvim druga vrsta nesanice! :)