Trudnoća Liječenje neplodnosti 13. svibnja 2025.

Mikroplastika pronađena je - u jajnicima. Ima li utjecaja na trudnoću?

Foto: Freepik ; Danas se računa kako je 15 do 17 % parova neplodno
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

U zadnje vrijeme vijesti o opasnostima mikroplastike po ljudsko zdravlje sve su češće, a nova istraživanja dodatno podižu zabrinutost osobito među parovima koji pokušavaju začeti.

Jedno od novijih istraživanja, objavljeno u časopisu Ecotoxicology and Environmental Safety, otkrilo je mikroplastiku u jajnicima žena koje su bile na liječenju neplodnosti. Premda preliminarno, ovo otkriće otvara važna pitanja o tome kako zagađivači iz okoliša utječu na ljudsku reprodukciju.

Što je uopće mikroplastika?

Mikroplastika su sićušne čestice plastike manje od 5 milimetara, a često sadrže i tisuće različitih kemikalija. Dr. Alex Robles s Centra za plodnost Sveučilišta Columbia objašnjava da mikroplastike nastaju razgradnjom većih plastičnih predmeta, a kako plastici može trebati i do 1000 godina da se razgradi, one dugo zagađuju tlo, vodu i zrak.

Zbog široke uporabe plastike u svakodnevnom životu, od kuhinjskih pomagala do ambalaže za kozmetiku mikroplastika lako pronalazi put do naših domova, hrane i tijela. Zabrinjavajuće je da su, prema dr. Roblesu, mikroplastike pronađene u zraku koji udišemo, vodi, hrani, kozmetici, a sada i u tekućini koja okružuje jajne stanice unutar jajnika.

Možda te zanima... Mikroplastika pronađena u baš svakom testiranom uzorku ljudske posteljice Trudnoća

Koliko bi se budući roditelji trebali brinuti?

Važno je napomenuti da je istraživanje provedeno na malom uzorku, ispitana je folikularna tekućina iz jajnika samo 18 žena u Italiji koje su bile na postupku potpomognute oplodnje. Mikroplastika je otkrivena kod njih 14.

Iako oprezan u tumačenju rezultata, dr. Alexander Kucherov, specijalist za plodnost i reproduktivni endokrinolog iz Illume Fertility klinike, kaže da su otkrića ipak značajna: “Prisutnost mikroplastike u folikularnoj tekućini koja okružuje i hrani jajnu stanicu dok sazrijeva, otvara važno pitanje o tome kako zagađivači iz okoliša mogu utjecati na reproduktivno zdravlje”, prenosi Parents.

Stručnjaci se slažu da je za čvrste zaključke potrebno daljnje i šire istraživanje.

Što ovo istraživanje zapravo govori?

Ovo je tek prvi korak prema razumijevanju potencijalnog utjecaja mikroplastike na plodnost. Dr. Kucherov naglašava da sama prisutnost mikroplastike ne znači automatski i smanjenje plodnosti, ali definitivno poziva na dublje ispitivanje.

Zanimljivo je da su istraživanja na životinjama pokazala da mikroplastika može utjecati na hormone i reproduktivne procese, no zasad ne znamo je li učinak jednak i kod ljudi. Potrebno je dodatno istražiti može li mikroplastika utjecati na kvalitetu jajnih stanica, razvoj embrija ili druge aspekte plodnosti.

Možda te zanima... Ovih 6 spolno prenosivih bolesti mogu utjecati na plodnost i važno ih je liječiti Trudnoća

Trebamo li mijenjati životne navike?

Iako su rezultati zabrinjavajući, ovo istraživanje je preliminarno, pa dr. Robles ističe da nije nužno odmah drastično mijenjati životni stil. No, poznato je da izloženost mikroplastici potencijalno šteti zdravlju, pa mjere opreza ipak imaju smisla.

“Smanjenje uporabe plastike, izbjegavanje zagrijavanja plastike (npr. u mikrovalnoj), te korištenje alternativnih materijala poput stakla ili nehrđajućeg čelika može pomoći u smanjenju izloženosti,” savjetuje dr. Robles.

Praktični koraci mogu uključivati:

  • Korištenje kozmetike i sredstava za čišćenje bez plastične ambalaže
  • Izbjegavanje procesuirane hrane pakirane u plastiku
  • Biranje odjeće i posteljine od prirodnih materijala poput lana ili konoplje umjesto sintetike

Dr. Kucherov zaključuje: “Ovo istraživanje je dobar podsjetnik da smanjenje izloženosti toksinima iz okoliša, uključujući mikroplastiku, ima smisla za cjelokupno zdravlje.” No, upozorava da uklanjanje plastike iz života ne garantira trudnoću, za to su potrebna dodatna, kvalitetna istraživanja.

Možda te zanima... U više od 55 posto uzoraka sperme pronađen herbicid za uništavanje korova Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.