Čitanje zna biti pravi izazov za klince, a brojke pokazuju da mnogima treba dodatna pomoć. Donosimo ti par jednostavnih savjeta kako čitanje učiniti zabavnim i prirodnim dijelom njihove svakodnevice.
Nedavno je objavljeno izvješće koje bi moglo biti pravi alarm za roditelje. Prema rezultatima testova iz 2024. godine, čitalačke vještine djece su pale na zabrinjavajuće niske razine. Primjerice, čak 40% učenika četvrtog razreda čita ispod osnovne razine.
Ove brojke jasno pokazuju da djeca trebaju više podrške u razvijanju čitalačkih vještina – ali kako i gdje početi?
Zašto je danas djeci potrebna dodatna pomoć u čitanju?
Organizacija NWEA, koja se bavi istraživanjem obrazovanja od vrtića do srednje škole, nedavno je objavila korisne savjete za roditelje i skrbnike. Posebno su korisni tijekom ljeta, kako bi djeca izbjegla tzv. „ljetni pad“, gubitak znanja i vještina koje su stekli tijekom školske godine, a koji može uzrokovati teškoće pri povratku u školu.
Uz to, NWEA upozorava da djeca još uvijek osjećaju posljedice obrazovnih poremećaja uzrokovanih pandemijom COVID-19.
Ako misliš da tvoje dijete zaostaje u čitanju ili samo želiš stvoriti ugođaj u kojem je čitanje zabavno i poželjno, ovi savjeti pomoći će da tvoj mali čitatelj krene pravim putem.
Sedam savjeta stručnjaka za bolje čitanje
Evo što preporučuju stručnjaci iz NWEA za jačanje dječjih čitalačkih vještina:
1. Nagradi čitanje
Nagrade mogu biti male, ali motivirajuće. Jeannie Votykpa, znanstvenica iz NWEA, ističe da nagrade trebaju stvarati uzbuđenje oko čitanja. Važno je da nagrada ne bude igračka, nego nešto povezano s čitanjem, poput novog bookmarkera ili dodatnog vremena u knjižnici.
2. Čitajte zajedno kao obitelj
Francie Alexander iz izdavačke kuće Houghton Mifflin Harcourt kaže da čitanje samo može djelovati zastrašujuće i usamljeno za djecu. Zato je dobro da roditelji zajedno s djecom čitaju naglas i da djeca čitaju roditeljima. Zajedničko čitanje poboljšava vokabular i razumijevanje pročitanog.
3. Čitanje prije spavanja
Uvedite čitanje kao važan dio večernje rutine isto kao pranje zubi. Čitanje prije spavanja pomaže stvoriti u kući kulturu ljubavi prema knjigama.
4. Organiziraj male književne klubove
Pokaži djeci da čitanje može biti zabavno i društveno, neka se djeca okupe i zajedno čitaju iste knjige, pa razgovaraju o njima. To može biti u obitelji ili s rodbinom, a sastanci mogu biti i online.
5. Poveži čitanje s onim što vole
Ako dijete nije zainteresirano za čitanje, pokušaj pronaći knjige povezane s njegovim hobijima, bilo da je riječ o sportu, glazbi ili umjetnosti.
6. Uzmi u obzir posebne izazove
Čak i ako dijete dobro napreduje u školi, može mu trebati dodatna podrška u čitanju i pisanju. Neurodivergentna djeca (npr. s ADHD-om ili disleksijom) često trebaju dodatnu pomoć, pa je važno surađivati sa školom.
7. Vježbajte naučeno i kod kuće
Čak i ako dijete već samostalno čita, važno je zajedno razrađivati elemente priče, sukob, likove, zaplet. Čitanje naglas i dalje pomaže u boljem razumijevanju.
Ovi savjeti ne samo da mogu pomoći u prevenciji „ljetnog pada“, nego i nadoknaditi znanja koja su možda djeca propustila. Najvažnije je da roditelji aktivno sudjeluju u djetetovom učenju, pokažu interes i podršku. To ne samo da razvija ljubav prema knjigama, nego i daje djeci alate za uspjeh u školi i u životu, piše Parents.