Može li čitanje glazbenih slikovnica zainteresirati djecu za lijepu priču i usput im savršeno približiti zadivljujući svijet klasične glazbe? O da!
Slikovnice iz svjetski popularnog serijala Orkestar priča priču ilustratorice Jessice Courtney-Tickle u izdanju Školske knjige – među kojima su i upravo objavljeni naslovi Čarobna frula, Petar i vuk i San ljetne noći – ne prestaju oduševljavati mlade čitatelje i ljubitelje glazbe diljem svijeta. Svjetski dan knjige (23. travnja) idealna je prilika da ih darujete najmilijima i iskoristite bogatu ponudu slikovnica i ilustriranih knjiga u Mjesecu dječje knjige koji se održava do 1. svibnja u svim knjižarama i webshopu Školske knjige.
Formula je uspjeha serijala Orkestar priča priču jednostavna. Raskošno ilustrirane priče iz klasičnih baletnih, orkestralnih i opernih djela popraćene su zvučnim isječcima. Zahvaljujući toj čarobnoj kombinaciji, djeca na interaktivan i zabavan način, igrajući se, upoznaju slavna djela klasične glazbe. U serijalu Orkestar priča priču najmlađi su dosad imali priliku pročitati i poslušati interaktivne slikovnice Karneval životinja, Orašar, Labuđe jezero, Trnoružica, Četiri godišnja doba, Planeti, U pećini gorskog kralja i Učim svirati.
Mozartova opera Čarobna frula
Od ovog proljeća mladi zaljubljenici u glazbu imaju priliku otkriti ljepotu Čarobne frule, posljednje opere genijalnog skladatelja Wolfganga Amadeusa Mozarta. Djeca će slijediti princa Tamina u potrazi za princezom Paminom, doznati kako se on spašava od zmaja, bježi iz zarobljeništva te osvaja sve svojom čarobnom frulom. Na svakoj stranici mali čitatelji mogu pritisnuti notu i poslušati kako će priča oživjeti uz glazbu iz Mozartove glasovite opere. Nakon priče, slijedi sažeta informacija o skladatelju i kratak pojmovnik, a na zadnjoj stranici knjige ponovno se mogu poslušati svi glazbeni ulomci!
Opera Čarobna frula pripovijeda o tami i svjetlu, ljubavi i mudrosti. U njoj je Mozart zamislio mirniji i skladniji svijet. Stoga verzija priče u ovoj slikovnici ponavlja i pojednostavnjuje neke od glavnih ideja iz opere kako bismo svi nastavili zamišljati i stvarati pravedniji i bolji svijet koji ostavljamo djeci u nasljeđe. Životopis slavnoga glazbenika dokazuje da nikad nije prerano upoznati svijet klasične glazbe. Mozart je bio glazbeni genij već od pete godine. Tko zna, možda se i među malim čitateljima Čarobne frule pronađe poneko čudo od djeteta kakvo je bio, primjerice, i Felix Mendelssohn Bartholdy, još jedan darovit glazbenik koji je mnoge skladbe napisao već u djetinjstvu.
Mendelssohnova suita San ljetne noći
U dobi od samo sedamnaest godina skladao je uvertiru za Shakespeareovu dramu San ljetne noći, a sedamnaest godina poslije dovršio istoimenu suitu. San ljetne noći smatra se jednim od Mendelssohnovih najpopularnijih djela. Među najvećim je njegovim obožavateljicama bila britanska kraljica Viktorija koja je odabrala svadbenu koračnicu iz Sna ljetne noći za vjenčanje svoje kćeri i otad je taj glazbeni ulomak postao popularan na svadbenim ceremonijama diljem svijeta.
Nova glazbena slikovnica San ljetne noći odvest će male i velike čitatelje u Atenu, u šumu u kojoj su nestašne vile, živahni glumci i mladi ljubavnici uhvaćeni u čarobnu zbrku obasjanu mjesečinom. Može li se sve razriješiti prije završetka ove ljetne noći? Pritisnite notu na svakoj stranici, poslušajte kako će priča oživjeti uz Mendelssohnovu glazbu, a nakon čitanja na zadnjoj stranici knjige ponovno poslušajte sve glazbene ulomke!
Orkestralna suita Petar i vuk Sergeja Prokofjeva
Treća glazbena slikovnica Petar i vuk upoznat će djecu s djelom još jednog nadarenog skladatelja, Sergeja Sergejeviča Prokofjeva. Taj je ruski skladatelj, rođen na području današnje Ukrajine, prvu skladbu za glasovir napisao sa samo pet godina, a do devete godine skladao je operu. Poslije je napisao orkestralnu suitu Petar i vuk kako bi potaknuo dječju ljubav prema glazbi od njihove rane dobi. Trebala su mu samo četiri dana da dovrši skladbu, uključujući pisanje libreta. Djeca diljem svijeta uživaju u tom djelu već gotovo devedeset godina osluškujući instrumente koji predstavljaju svaki lik u priči.
U toj klasičnoj glazbenoj bajci čitatelji kreću u šumsku pustolovinu s Petrom i Sofijom. Kad vuk zaprijeti ptičici, patki i djedovoj mački, mogu li Petar i Sofija nadvladati strah i spasiti ih? Djeca će doznati odgovore, aktivirati glazbene ulomke i otkriti kako zvuče fagot, klarinet, bubanj, truba, oboa... Za one koji žele znati više pripremljen je pojmovnik s pomoću kojega će lako usvojiti glazbenu terminologiju.
Glazbene slikovnice iz popularnog serijala Orkestar priča priču Jessice Courtney-Tickle (u prijevodu Katarine Ivanjek) osvojit će djecu i roditelje. Cijela će obitelj uživati uz savršene, interaktivne i zabavne početnice koje pomažu u razvijanju ljubavi prema čitanju i klasičnoj glazbi te utječu na cjelovit psihofizički razvoj djece, ističe urednik slikovnica Goran Bukan Breberić.