Tijekom samo jedne godine broj djece koja čitaju iz zadovoljstva smanjio se za gotovo 10 posto. Trenutno samo jedno od troje djece i mladih u toj dobnoj skupini kaže da uživa u čitanju.
Današnja djeca čitaju manje nego prijašnje generacije. Zapravo, puno manje i to toliko manje da su stručnjaci ozbiljno zabrinuti.
Nedostatak čitanja iz užitka ima dugoročne negativne posljedice, poput slabijeg razvijanja komunikacijskih vještina, kritičkog razmišljanja i zaostajanja u obrazovanju jer ne posvećuju dovoljno vremena čitanju u slobodno vrijeme.
Novo istraživanje američkog Nacionalnog zavoda za pismenost pokazuje da djeca u dobi od osam do 18 godina radije provode vrijeme na mobitelima ili drugim digitalnim uređajima nego čitajući knjige ili romane, istaknula je stručnjakinja za obrazovanje Constance Mantle iz organizacije Save My Exams, piše Netmums.
Samo jedno od troje djece čita iz užitka
Tijekom samo jedne godine broj djece koja čitaju iz zadovoljstva smanjio se za gotovo 10 posto. Trenutno samo jedno od troje djece i mladih u toj dobnoj skupini kaže da uživa u čitanju.
Prema Mantle, tek 34 posto mladih danas uživa u čitanju u slobodno vrijeme, dok svega 20 posto priznaje da nešto čita svakodnevno. Što se tiče razloga za pad interesa za čitanje, Mantle smatra da je riječ o više čimbenika.
„Zabrinjavajuće je, ali ne i potpuno neočekivano, vidjeti pad u broju djece koja čitaju iz užitka,” objašnjava. „S toliko instant zabave putem društvenih mreža, igrica i streaming servisa, djeca se često okreću bržim i pasivnijim oblicima zabave.”
Mantle također naglašava da je čitanje važan dio obrazovanja jer doprinosi razvoju komunikacijskih vještina, kritičkom razmišljanju, osobnom razvoju i još mnogo toga. „Te su vještine važne u odrasloj dobi jer omogućuju ljudima da budu društveno svjesniji. Čitanje izlaže mlade različitim perspektivama, potiče pitanja, analizu i skepsu,” dodaje.
„Osim toga, čitanje može potaknuti radoznalost i inspirirati ih da otkriju teme i interese koji bi im mogli pomoći u budućim karijerama. Ogromno utječe na jezične vještine i rast vokabulara, što je neophodno za dječji razvoj. Zato su ovi rezultati toliko zabrinjavajući. Čitanje je ključni element akademskog uspjeha i ima značajnu ulogu u ispitivanju učenika iz svih predmeta.”
Kako potaknuti djecu na čitanje?
Roditelji i obitelji mogu učiniti nekoliko stvari kako bi odgajali djecu koja vole čitati. Prva stvar je čitati zajedno kao obitelj.
„Čitajte zajedno barem jednom ili dvaput tjedno. Bilo da čitate naglas mlađoj djeci ili razgovarate o knjizi koju zajedno čitate, dijeljenje tog iskustva može ga učiniti zabavnijim i pomoći u stvaranju navike”, kaže Mantle.
Druga preporuka je dati djeci više izbora o tome što će čitati ili što ćeš im čitati.
Mantle savjetuje da zaboraviš na tip knjige koji smatraš najboljim jer neka djeca radije biraju stripove, fantastične serijale ili knjige o svojim hobijima umjesto onoga što im ti predložiš.
„Kad sami biraju, čitanje postaje manje obveza, a više osobni izbor.”
Zapamti, svako čitanje je dobro čitanje. „Bez obzira vole li časopise, mangu, godišnjake o nogometu ili kriminalističke romane, vaše ohrabrenje pomoći će im da razviju vokabular i samopouzdanje u čitanju.”