Roditelji Sretna mama 28. ožujka 2025.

Zašto se mame ujutro bude neispavane - a tate baš i ne?

Foto: Unsplash
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Jesi li se probudila usred noći jer se malo biće u pidžami ušuljalo u tvoj krevet? Tek što si ponovno utonula u san, alarm je već zazvonio. A tvoje jutarnje raspoloženje? Meh, u najboljem slučaju.

Ako je vjerovati novom globalnom izvještaju Sleep Cyclea, nisi jedina: žene se bude lošije raspoložene od muškaraca. No, dok se u izvještaju koriste izrazi poput "jutarnje raspoloženje" i "kvaliteta sna", mnoge mame to prevode ovako: Zašto se budim nervozna, iako radim sve kako treba? Evo što stoji iza toga

Možda te zanima... Istraživanje kaže da je na mamama 79% obiteljskih obveza. Ma tko bi rekao?! Čini nam se i premalo! Roditelji

Jutarnji jaz u raspoloženju – itekako je stvaran

Prema Sleep Cycleovom izvještaju "Spavanje širom svijeta 2025.", žene u prosjeku ocjenjuju svoje jutarnje raspoloženje s 57,21%, što je 3,64 postotna boda manje od muškaraca (60,85%). Možda ne zvuči dramatično, ali kada se jedva dovučeš u novi dan prepun obaveza, brige i mentalnog opterećenja s još manje emocionalne energije, razlika se osjeti.

Dr. Michael Gradisar, voditelj znanstvenog odjela Sleep Cyclea, nudi jedno objašnjenje: "Budući da se ova ocjena daje odmah nakon buđenja, vjerojatno ima veze s nečim što se dogodilo pred kraj sna. No ne možemo isključiti ni mogućnost da žene, dok ocjenjuju svoje raspoloženje, podsvjesno prebiru po noći i prisjećaju se nečeg lošeg."

Drugim riječima, možda već u trenutku buđenja nesvjesno zbrajamo koliko smo malo zapravo spavale – i zašto.

Zašto su žene ujutro toliko iscrpljene?

Nije samo do dojma. Podaci Sleep Cyclea pokazuju da žene u prosjeku idu ranije na spavanje, spavaju dulje i prijavljuju bolju kvalitetu sna od muškaraca. A ipak? Osjećaju se gore. Zašto? Gradisar ističe nekoliko ključnih faktora:

Buđenja tijekom noći: "Žene češće nego muškarci prijavljuju da se bude tijekom noći," kaže. "Jedan od razloga može biti fluktuacija tjelesne temperature tijekom menstrualnog ciklusa... No tu su i drugi faktori, poput toga da su primarni skrbnici djece koja se bude noću, ali i veća sklonost brizi kada su budne u krevetu."

Mama kao ona koja uvijek prva ustaje: "Najčešće su upravo mame te koje ustaju noću zbog djece," ističe Gradisar. "Toliko je uobičajeno da možemo gotovo pogoditi s koje će strane kreveta dijete prići kada dolazi roditeljima usred noći."

Drugim riječima, žene ne spavaju cijelu noć jer – posao majke nikad ne prestaje.

Možda te zanima... Biti majka danas je puno teže nego prije, evo zašto Roditelji

Kako majčinstvo utječe na san – u svakoj fazi života

Od menstruacije, preko postporođajnog razdoblja, pa sve do menopauze, ženski san je posebno ranjiv. "Treće tromjesečje trudnoće često donosi ozbiljne probleme sa snom jer trudnicama postaje sve neudobnije," objašnjava Gradisar. "A kad se beba rodi... već umorna mama ulazi u novo razdoblje neprospavanih noći."

Ni kasnije nije lakše – tijekom menopauze dolazi do promjena u regulaciji tjelesne temperature koje utječu na san, a raste i učestalost hrkanja. Mnoge žene posežu za alkoholom kako bi olakšale nesanicu, ali "to samo dodatno narušava kvalitetu sna, pogoršavajući problem."

Izvještaj također otkriva da žene rjeđe od muškaraca prijavljuju probleme sa snom uzrokovane alkoholom, što sugerira da su svjesnije njegovog negativnog utjecaja na odmor.

Nije samo do sna, već i do sustava

Kada pitamo zašto su žene ujutro neraspoložene, podaci nas vode do neugodne istine: nije stvar samo u broju odspavanih sati. Riječ je o nejednakim uvjetima u kojima spavamo. I dalje su žene te koje ustaju uz bebu, brinu u krevetu, mentalno balansiraju obaveze. Zapravo, mi se ne budimo mrzovoljne – budimo se iscrpljene sustavom koji i dalje očekuje da mame budu "amortizeri" društva.

Možda te zanima... Za sve muževe koji ne razumiju zašto su žene ponekad mrzovoljne Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.