Roditelji 18. veljače 2025.

Ovo su lekcije koje bi mame trebale 'pokupiti' od djece: plišanci smiruju, a kreativnost je zabavna

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kad se djeca ne mogu nositi s nečim, kad su pod nekim stresom, zna se dobro tko (ili što) najbolje i najbrže pomaže osim mamina zagrljaja – plišanci. Sad to otkrivaju i odrasli.

Ne moramo niti pitati – znamo da doma imate vjerojatno nedefiniran broj plišanaca i da se borite s rješavanjem tog neprestano „gorućeg“ pitanja. Svi smo na istom što se tog tiče. Nekad, kad nam bude puna kapa svega, samo se pitamo zašto, zašto imati toliko plišanaca i zašto ih uopće djeca smatraju tako jako bitnima?!

Možda te zanima... Čak i Eva Mendes vodi borbu oko plišanaca – i često gubi bitke, kao i svi mi… Školarci

Reći ćemo samo jedno, za početak, a to je: djeca znaju zašto. I bilo bi pametno, čini se, poslušati ih. Kad su pod stresom, traže plišance. Kad boli, pomognu plišanci. Kad su usamljeni ili tužni, uskaču plišanci. A zašto ne bismo i mi iskušali taj recept koji djeca slijede?

Navodno „pali“ i kod odraslih.

Članak o tom nedavno je objavljen u New York Timesu, a poziva se na rezultate nedavno provedene studije objavljene u PLOS One, koja je pokazala da grljenje plišane životinje može smanjiti razinu kortizola i anksioznost – drugim riječima umiriti i opustiti onog tko ga grli. Evo što je Jade Wu, doktorica znanosti i certificirana psihologinja za spavanje s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Duke, rekla za The New York Times:

„Djeca vole plišane životinje. To je zato što su ugodne i... dovoljno personificirane da pruže malo utjehe u obliku društva. To je sjajan način da se djeca sama umire. To isto možemo i mi odrasli.”

A kome to više treba nego mamama? Dobro, roditeljima. Uz stalnu utrku s vremenom i neprestano ispunjavanje obveza – nema puno trenutaka kad nismo pod stresom i kad nam ne treba utjeha. Pa zašto ne bismo neke stvari naučili od djece?

Evo koje bismo navike mogli naučiti i preuzeti od djece.

1. Pronađi svoj predmet koji stvara ugodu

Djeca imaju svoje dekice i plišane životinje – pa zašto ne bi i mame? S razlogom postoje sve one plišane deke nalik na džempere, ali i velike, plišane termofore. To su sasvim prihvatljivi predmeti koji mogu potaknuti reakciju živčanog sustava koja će dovesti do opuštanja. Kao neki zagrljaj u trenutku kad je najpotrebniji.

2. Stvori ritual odlaska na spavanje (ali ne uključuje ekran)

Djeca s razlogom uživaju u predvidljivim rutinama prije spavanja: kupanje, čitanje, maženje. S druge strane, mi jedva dočekamo malo mira da možemo gledati neku seriju ili, puno češće, buljiti u beskrajan niz nasumičnih videa na društvenim mrežama. A da pokušaš s drugom vrstom rituala? Priguši svjetla, popij umirujući čaj ili pusti laganu glazbu – tako ćeš, baš kao što se događa kod djece, tijelu signalizirati da je vrijeme za opuštanje.

3. Budi kreativna - samo za zabavu

Kad djeca crtaju ili slikaju ili grade svoje kreacije od kockica, oni ne brinu hoće li to što rade na kraju biti remek-djelo. To je kreativna igra koja stvara ugodu. Zašto bi to bilo rezervirano samo za njih? Takva „igra“ može biti i lijek za ublažavanje stresa za mame. Može to biti pletenje, bojanje bojanki za odrasle, slikanje, pečenje kolača za svoj gušt, ne zato što moraš nahraniti nekog ili čak pisanje dnevnika.

4. Kreći se kao dijete

Djeca u pravilu ne vježbaju, nego se jednostavno kreću na zabavan način često. Zamisli da se krećeš kako bi se kretala djeca – kako bi to izgledalo? Možda možeš zaplesati korak amo-tamo dok kuhaš ručak ili malo aktivnije vrtjeti vrtuljak u parku, a možda ima i kakav trampolin u blizini… Takav pristup kretanju može uvelike povećati tvoju razinu endorfina – i učiniti da se bolje osjećaš.

5. Prigrli drijemanje

Mala djeca popodne odlaze na spavanac. U međuvremenu mame se trude nadoknaditi vrijeme i napraviti nešto što do tad nisu… Dobro, možda si ne možeš priuštiti dva sata, ali male, kratke stanke za odmor, odnosno za kratki spavanac, koji se naziva još i power nap, mogu poboljšati raspoloženje, kognitivne funkcije i strpljenje. Nije li to korisnije od pospremljene kuhinje?

Možda te zanima... Kad oni zavole plišanca… Susret ovog dječaka s izgubljenom žirafom raznježit će te do suza Vrtić

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.