Vrtić Zdravlje u vrtićkoj dobi 07. studenoga 2020.

Treba li i kako čistiti gumene igračke za kupanje?

Foto: Shutterstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Često roditelji da bi olakšali kupanje djece u kadu stavljaju svakakve igračke da ih zabave. Znanstvenici su dokazali da je većina tih plastičnih igračaka, kao popularna patkica, leglo bakterija

Znanstvenici s švicarskoga državnog Instituta za akvatičke znanosti i tehnologiju u Zurichu i s američkog Sveučilišta u Illinoisu su došli do zaključka da je bilo kakav plastični materijal uronjen u vodu u kadi idealna podloga za razvoj gljivica i bakterija.

"Unutarnji dijelovi plastičnih igračaka kojima se djeca igraju u kadi prepuna su bakterija i gljivica, što se vidi golim okom tek kad ih dijete, igrajući se, pritisne, a iz njih izađe tamna gusta tekućina", stoji u priopćenju znanstvenika koje je u utorak objavila švicarska vlada.

6 mitova o kupanju djece koje možete zanemariti

Većina ljudi rijetko kad razmišlja o tome što se nalazi unutar patkice, misleći kako se i same igračke zapravo peru za vrijeme kupanja djeteta. Budući da je riječ o gumenim igračkama, koje prilikom stiskanja ispuštaju zrak iz sebe i stvaraju zvuk pištanja, ako je prilikom stiskanja gumena igračka pod vodom, ona natrag u sebe usisa vodu koja se u njoj može zadržati danima

Možda te zanima... Nova ogradica za kadu olakšat će vam kupanje bebe! Beba

Takva voda se s prolazom vremena pretvara u leglo bakterija, upozoravaju znanstvenici.

Gljivice i bakterije ne ugrožavaju zdravlje, ali igračke operite jednom tjedno

Švicarski i američki znanstvenici su jedanaest tjedana provodili eksperiment s plastičnim igračkama za kupanje. Dio igračaka su izložili čistoj, a dio prljavoj vodi koja je sadržavala ostatke sapuna i tjelesne izlučevine.

Ima li išta loše u zajedničkom kupanju s djecom?

U unutrašnjosti gumenih igračaka koje su nakon 11 tjedana prerezali na pola otkrili su između pet milijuna i 75 milijuna stanica po četvornom centimetru.

Rezultati istraživanja su pokazali da su u skoro 60 posto igračaka pronađene gljivice, a u 80 posto njih potencijalno patogene bakterije kao što su Legionella i Pseudomonas aeruginose.

beba kupanje kada Možda te zanima... Strašna tragedija podsjeća: Nikad ne ostavljajte djecu samu u kadi! Beba

Znanstvenici su u objavi napomenuli da spomenute bakterije i gljivice uglavnom ne ugrožavaju zdravlje djece, osim u slučaju djece s otvorenim ranicama koje se mogu u doticaju s ovim gljivicama i bakterijama dodatno inficirati. 

"Bakterije iz plastičnih igračaka kod neke djece jačaju imunitet, no u nekim slučajevima mogu rezultirati želučano-crijevnom infekcijom, infekcijom oka ili uha", izjavio je mikrobiolog Frederik Hammes, jedan od znanstvenika koji je radio na istraživanju.

kupanje beba Možda te zanima... Kupanje bebe: koliko često, kojim sredstvima i u kakvoj kadi? Beba

Smatra se da nije potrebno baciti sve plastične igračke koje djeca imaju u kadi, ali preporučuje se, dok se čeka nova generacija plastičnih patkica, jednom tjedno dobro oprati i dezinficirati igračke. Najbolje ih je dobro izribati običnim antibakterijskim sapunom, a potom im unutrašnjost isprati mješavinom octa i sode bikarbone. Zatim ih ocijediti i ostaviti da se osuše do idućeg kupanja. 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.