Ako si dojila ili dojiš bebu, onda znaš koliko se često svaka mama pita – je li dijete dovoljno posisalo? Što bi sve u takvom trenutku dali da možemo točno znati…
Dojenje stvara posebnu vezu između mame i djeteta, a pozitivno utječe i na mamu i na bebu. Naravno, ako sve teče glatko. No, čak i kad ide glatko, mama se uvijek pita posiše li beba dovoljno mlijeka? Kako to znati? Nije baš jednostavno, istina, jer baš nikako – osim po zadovoljstvu ili nezadovoljstvu bebe – ne možeš znati je li dobila dovoljno mlijeka.
Znaju to i znanstvenici, pa su odlučili pomoći majkama koje doje. Istraživači sa Sveučilišta Northwestern razvili su uređaj koji koristi senzore koji točno mjere koliko majčina mlijeka beba siše. Sjajno, zar ne? Kladimo se da bi svaka mama koja doji poželjela imati ovo pri ruci dok je beba mala!
Iako ovi senzori trenutno nisu dostupni na tržištu, tvorci ovog genijalnog izuma nadaju se da će tehnologija biti na raspolaganju novim roditeljima za nekoliko godina.
Vodeći istraživač Daniel Robinson, dr. med., izvanredni profesor pedijatrije na Medicinskom fakultetu Feinberg Sveučilišta Northwestern, objasnio je za portal Parents da je uređaj dizajniran kako bi pomogao prvenstveno zdravstvenim djelatnicima u upravljanju prehrambenim potrebama prijevremeno rođene i bolesne dojenčadi na odjelu intenzivne njege novorođenčadi. Cilj ovih senzora je također smanjiti stres za dojilje i izbjeći komplicirano korištenje vaganja dojenčadi prije i poslije hranjenja.
„Majka postavi bežični senzor na dojku“, objašnjava Robinson o tome kako uređaj funkcionira. „Tehnički, senzor mjeri promjenu bioimpedancije dok dojenče izvlači mlijeko iz dojke. Signal se mijenja kako se mlijeko izdoji i tkivo dojke se mijenja.“
Te bi se informacije putem bluetootha slale na pametni telefon, tako da roditelji mogu pratiti unos majčinog mlijeka svoje bebe.
No, dok senzori ne stignu…
Postoje ipak neki znakovi koji ukazuju na to da dojenče dobiva dovoljno mlijeka. Evo kako to prepoznati:
1. Često siše
Novorođenče siše najmanje 8 do 10 puta u razdoblju od 24 sata.
2. Prlja pelene
Pelene su mokre i prljave. Do mjesec dana starosti to moraju biti najmanje šest mokrih i tri pokakane pelene.
3. Napreduje
Beba nastavlja rasti i napredovati. Ovo je ključni pokazatelj da beba dobiva potrebne hranjive tvari. Osim tog, raste u duljinu, a raste joj i opseg glave što se evidentira na sistematskim pregledima.