Najčešći simptomi prehlade su umor, začepljen nos, blaža temperatura ili peckanje u grlu. Ako temperatura traje i ništa se ne snižava ili temperatura koja ne reagira na sirupe, pojava osipa, tresavice i opće loše stanje svakako su znak da treba posjetiti pedijatra
Već boravkom u kolektivima (vrtić, škola) značajno se povećava mogućnost razbolijevanja od prehlada, viroza, ali i brojnih zaraznih bolesti. Takve bolesti su mahom respiratorne, najčešće virusne infekcije.
Zbog viroza ne morate pedijatru
"Počinju sa karakterističnim simptomima curenja nosa i kašljanja, a moguća je i temperatura. Za virusne bolesti se dijete liječi isključivo simptomatskom terapijom, sirupima za skidanje temperature, kapima za nos i sirupima za kašalj te dobrom hidracijom djeteta (tekućine, čajevi, voda), što bi svaki roditelj trebao imati kod kuće, te najčešće prođu za 3-5 dana", pojašnjava pedijatrica dr. Giovana Armano.
Povišena temperatura - kada i kako je snižavati?
Pedijatar na pregledu, dodaje dr. Armano, ne vidi ništa osobito u kliničkoj slici i ne prepisuje antibiotik pa bi bilo dobro da par dana dijete ne ide u vrtić, da miruje, liječi se kod kuće, a tek u slučaju komplikacije tj. pogoršanja općeg stanja ode na pregled pedijatru. Lakše bolesno dijete, nastavlja, čekajući na pregled u pedijatrijskim ordinacijama može dobiti puno težu i ozbiljniju bolest! Najčešći simptomi prehlade su umor, začepljen nos, blaža temperatura ili peckanje u grlu.
Pazite na pojavu osipa i tresavice
Dakle, govori dr. Armano, ukoliko se radi o simptomima prehlade tada ne treba ići pedijatru. Čak i par dana temperature koju roditelji mogu uredno skidati sa sirupima za temperaturu ne trebaju do pedijatra. Ako su simptomi izraziti te temperatura koja traje i ništa se ne snižava i nakon par dana ili temperatura koja ne reagira na sirupe, pojava osipa, tresavice i opće loše stanje svakako su znak da treba posjetiti pedijatra.
Razlika između viroza i bakterijskih infekcija kod djece
Veliki broj virusnih infekcija kod djece koja pohađaju vrtić i školu prerasta u bakterijske koje su ozbiljnije, sa puno izraženijim simptomima (viša temperatura, iscjedak iz nosa gnojni žuto- zeleni, kašalj koji je puno intenzivniji i može doći i do težeg disanja i hroptanja). Bakterijske bolesti traju duže i ne prolaze bez antibiotika.
Šarlah je jedna od čestih zaraznih bolesti
"Jedna od čestih dječjih zaraznih bolesti je šarlah i uzrokuje ga bakterija beta hemolitički Streptokok. Manifestira se upaljenim grlom, tipičnim osipom i visokom temperaturom,a liječi se antibiotikom. Prije svake primjene antibiotika dobro bi bilo napraviti bris ždrijela (makar i brzi) jer i neke virusne bolesti mogu imati sličan tijek, te u tom slučaju nije nužno da dijete pije antibiotik", pojašnjava dr. Armano. Ono što je važno kod svake bolesti, osim sredstava za snižavanje temperature, je dati dovoljno tekućine jer dehidriranom se djetetu teže skida temperatura.