Vrtić 09. svibnja 2024.

Zašto kazna, kritika i vikanje oblikuju djecu koja još više “griješe”?

Foto: Unsplash+
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Istraživanja pokazuju da kazne, kritike i vikanje često imaju kontraproduktivne efekte i rezultiraju ponašanjem koje žele izbjeći

Roditelji često koriste kazne, kritike i vikanje kako bi ugasili nepoželjna ponašanje svoje djece. Međutim, istraživanja pokazuju da ovi pristupi često imaju kontraproduktivne efekte, često rezultirajući ponašanjem koje žele izbjeći. Zašto to tako često ne uspijeva? Evo nekoliko ključnih razloga:

Negativne emocije smanjuju kapacitet za učenje

Kada su djeca suočena s kaznama, kritikama ili ljutnjom, često se osjećaju posramljeno, ljuto ili obeshrabreno. Ove negativne emocije smanjuju njihov kapacitet za učenje jer se fokusiraju na svoje emotivne reakcije umjesto na lekciju koju roditelji pokušavaju prenijeti.

Povećanje nepoželjnog ponašanja

Djeca koja su često kažnjavana ili kritizirana mogu postati otpornija na ove metode discipline. Umjesto da se promijene, mogu postati defenzivna, agresivna ili pasivna u svojim odgovorima. Ovo može dovesti do začaranog kruga nepoželjnog ponašanja i negativnih reakcija roditelja.

Nedostatak alternativa

Često roditelji koriste kazne i kritike jer se osjećaju nesposobnim ili nesigurnim u primjeni alternativnih metoda. Nedostatak pozitivnih disciplinskih tehnika može rezultirati oslanjanjem na one koje su manje efikasne i koje mogu dugoročno naškoditi odnosu roditelj-dijete.

Nedostatak emocionalne povezanosti

Kazne, kritike i vikanje mogu narušiti emocionalnu povezanost između roditelja i djeteta. Djeca koja se osjećaju kritizirano ili kažnjavano mogu se udaljiti od svojih roditelja, što može otežati uspostavljanje pozitivnih i podržavajućih odnosa.

Umjesto ovih pristupa, pokušajte koristiti pozitivne disciplinske tehnike koje se fokusiraju na razvoj vještina samokontrole, razumijevanja i rješavanja problema. Ove tehnike uključuju postavljanje jasnih granica, korištenje pozitivnog ojačavanja(pohvale željenog ponašanja), komunikaciju i modeliranje željenog ponašanja(roditelj je primjer djetetu).

Kroz ove metode roditelji stvaraju podržavajuće i sigurno okruženje koje potiče pozitivno ponašanje i emocionalni razvoj njihove djece. To može rezultirati dugoročnim beneficijama u odnosu roditelj-dijete i u ponašanju djeteta kroz odrastanje.

Možda te zanima... Možemo li izbjeći kazne u odgoju djeteta i kako? Vrtić
Antonia Domović, mag. prim. educ.
Autor kolumne

Antonia Domović, mag. prim. educ.

Kao magistra primarnog obrazovanja i edukatorica roditelja s više od desetljeća iskustva u radu s djecom i roditeljima, svakodnevno produbljujem svoje znanje kroz teoriju, ali i kroz praksu, u ulozi majke jednog živahnog dječaka i uskoro malene djevojčice. Kroz stalno usavršavanje na području Montessori pedagogije, vjerskog odgoja i psihoterapije, svakodnevno učim kako su roditeljstvo i osobni razvoj neraskidivo povezani, a svaki korak na tom putu doživljavam kao priliku za rast, uvjerena da svjesno roditeljstvo znači prepoznati vlastite rane i koristiti ih kao temelj za izgradnju dubljih, zdravijih odnosa s našom djecom. Iz te duboke povezanosti stručnosti i osobnog iskustva, nastala je @mamina_sveznalica – zajednica na Instagramu koja pruža roditeljima alate, podršku i inspiraciju da postanu istinski vođe svojoj djeci. Kroz ovu platformu pomažem roditeljima da razviju svijest o svojim odgojnim postupcima, razumiju naslijeđene obrasce i preuzmu aktivnu ulogu u oblikovanju budućnosti svoje obitelji. Moj cilj je osnažiti roditelje da prepoznaju i aktiviraju svoje potencijale, kako bi svojoj djeci pružili ne samo ljubav i podršku, već i čvrst temelj emocionalne stabilnosti i samopouzdanja. Vjerujem da svako dijete zaslužuje roditelja koji je spreman rasti zajedno s njim te da svaki roditelj ima moć postati vođa koji će svoje dijete voditi kroz život s mudrošću, snagom i ljubavlju. Zajedno gradimo snažne obitelji – jer upravo u njima leži istinska snaga naše budućnosti!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.