Čak 55 % roditelja vjeruje da razigrana nestašnost potiče dječju znatiželju i avanturistički duh, dok gotovo polovica smatra da to pomaže i razvoju kreativnosti i snalažljivosti. Nestašluci, kako kažu, pomažu djeci i u učenju granica.
Ako imaš dijete u dobi od četiri godine i čini ti se da je nestašnije nego ikad – nisi sama. Prema anketi među 1.000 roditelja djece između 3 i 11 godina, upravo je četvrta godina proglašena „najnestašnijom“. No dobra je vijest kako većina roditelja misli da malo nestašnosti zapravo nije loša stvar.
Čak 55 % roditelja vjeruje da razigrana nestašnost potiče dječju znatiželju i avanturistički duh, dok gotovo polovica smatra da to pomaže i razvoju kreativnosti i snalažljivosti. Nestašluci, kako kažu, pomažu djeci i u učenju granica.
A nestašnih situacija ne nedostaje! Jedna je mama ispričala kako je njezin sin ponosno otišao u školu s njezinim gaćicama navučenim preko hlača. Drugo dijete odlučilo je upotrijebiti tatinu pjenu za brijanje za bradu, ali na sebi prije nego što je najavilo planove za „brijanje“ obiteljskog mačka (koji je, srećom, spašen na vrijeme).
Jedan je roditelj, iscrpljen od roditeljstva, zadrijemao na kauču, a probudio se našmi
nkan poput klauna zahvaljujući malom kreativcu s ružem i maskarom. Dostavljač na vratima bio je iznenađenje za oboje.A što reći za onoga tko je popio kavu sa šećerom koji je bio sol? Krivac? Naravno, mali „kuhar“ koji je zamijenio posudice.
Prema istraživanju, više od polovice roditelja priznaje da ih je dijete barem jednom javno osramotilo svojim ponašanjem. I dok se četvrtina osjeća frustrirano, većina ipak reagira smijehom.
Stručnjak za dječji razvoj i psiholog s Channel 4 emisije The Secret Life of 4, 5 and 6 Year Olds, prof. Sam Wass, objašnjava: „Djeca u dobi od tri do pet godina razvijaju svijest o tome da ono što oni znaju, drugi možda ne znaju. To je vrijeme eksperimentiranja i malih 'prevara' što je znak zdrave radoznalosti, ali i trenutak kad treba postaviti jasne granice“, prenosi Mirror.
Zanimljivo, istraživanje je pokazalo da je najmlađe dijete u obitelji najčešće proglašeno najnestašnijim, dok srednje dijete nosi tu titulu u 19 % slučajeva, a najstarije u 11 %. No 14 % roditelja smatra svi su jednako nestašni.
Evo kako poticati zdravu dozu nestašnosti
Kako poticati zdravu dozu nestašnosti, a da ne izmakne kontroli? Donosimo savjete prof. Sama Wassa:
Odgovori na igru igrom: Umjesto da odmah gasite šale i ludosti, ponekad im se pridružite. Smijeh i povezivanje znače puno.
Objasni posljedice: Djeca često ne žele namjerno učiniti štetu, nego jednostavno ne razmišljaju. Blagim pristupom lakše ćete im pomoći da razumiju što se događa „iza“ njihove akcije.
Pokaži logiku pravila: Umjesto „zato što ja tako kažem“, objasnite zašto pravila postoje. Djeca puno bolje prihvaćaju zabrane kad razumiju njihov smisao.