Vrtić 23. veljače 2024.

Savjetnica za spavanje: dječju sobu treba noću zaključavati. Mnogi se ne bi složili…

Foto: TikTok snimka zaslona
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kad dijete prebacimo iz dječjeg krevetića u „pravi“ krevet, neko vrijeme smo uistinu prestrašeni. Kako će spavati bez visokih ograda, što ako zaboravi da je na krevetu, što ako krene hodati po kući…

Dječji krevetić, kolijevka ili kinderbet – to je mnogim roditeljima spas i veliko olakšanje. Kad možeš spustiti dijete na mekani madrac, a ujedno znati da je tamo na sigurnom, to je višestruko korisno. No, kad-tad, jednom, u životu tog tvog djeteta mora doći dan kad preraste svoj krevetić i kad ga jednostavno moraš prebaciti u pravi dječji krevet. I da, nekoliko noći (ili duže) teško da ćeš moći mirno spavati, jer ćeš neprestano brinuti što se događa i što bi se moglo dogoditi noću.

Pomisao da se dijete probudi, siđe s kreveta, izađe iz sobe i počne šetati stanom ili, još gore, kućom, mnogim je roditeljima noćna mora. Može djelovati simpatično, može završiti kao povod za smijeh, ali može isto tako završiti i nešto lošije. Posebno mogu brinuti roditelji čija se djeca često bude noću. Neki su tako iznijeli svoje iskustvo i rekli da upravo zbog tog zaključavaju svoju djecu u sobu prvo vrijeme kad prijeđu u krevete. Na internetu se može naći puno iskustava i onih koji se zalažu za jednu ili drugu opciju, te protive onoj drugoj.

Je li zaključavanje djece u dječju sobu noću genijalno rješenje ili užasna stvar? Certificirana savjetnica za spavanje i bihevioralna znanstvenica koja se na TikToku naziva Casey, „vještica sna“ ima odgovor koji zapravo ima dosta smisla, iako se neće svidjeti svima baš.

„Nakon šest godina na ovom poslu nemam apsolutno nikakve sumnje da biste definitivno trebali zaključati vrata spavaće sobe svog djeteta noću kada ga premjestite iz kolijevke u dječji krevetić,“ započinje Casey u svom videu. „Razlog za to je jednostavno sigurnost. Želite da vaše dijete bude na lijepom, sigurnom mjestu dok vi spavate i ne možete ga nadzirati.“

Veliki krevetić s igračkama

Što ona, ukratko, misli time? Postoje opasne stvari u našim domovima domu, ali ništa opasno nije u dječjoj sobi, pa je onda zapravo logično djecu ograničiti na boravak u svojoj sobi tijekom vremena dok nisu pod nadzorom.

„Ako vaše dijete može napustiti svoju sobu, ne samo da može doći do prave drame prije spavanja i problema sa spavanjem, već to znači i da dijete može napustiti sobu dok vi spavate i donositi loše odluke,“ nastavlja „vještica sna“. „Možda bi dijete otišlo izravno u vašu spavaću sobu, ali možda bi se usput na nešto popiknulo i palo. Ili im možda nešto odvuče pažnju i upuste se u nešto što ne bi trebali.“

No, mnogi su roditelji zabrinuti zbog situacija kao što je, na primjer, požar. Ipak, Casey kaže da se i u tom slučaju preporuča zatvaranje vrata dječje sobe. Isto tako, roditelji koji brinu da će zaključavanje vrata emocionalno oštetiti njihovo dijete, također su dobili savjet i mišljenje ove stručnjakinje za spavanje.

„Neki će mi reći: 'Zaključavanje djeteta u njegovu sobu može djetetu uzrokovati traume',“ kaže ona. „Ne mora to biti traumatizirajuće iskustvo, ne kažnjavamo ih za loše ponašanje, jednostavno im stvaramo veliki krevetić. Upravo su izašli iz malenog krevetića u kojem ste ih sigurno držali prve dvije, a možda i više godina, a sada se sele u divovski krevetić s igračkama.“

@littlelionsleep #toddlersleep #cribtobedtransition #preschoolsleep #bigkidbed #2yearold #3yearold #2yearolsleep #preschooler ♬ original sound - Casey | Baby Sleep Witch

Isto tako, Casey kaže da su mnoge djeca ozlijeđena upravo dok su lutala noću po kući. „Pozabavit ću se još jednom stvari. U šest godina koliko sam bila savjetnica za spavanje, vidjela sam dvoje djece koja su završila u bolnici jer su noću uzela nešto što nisu smjela,“ završava video. „Vidjela sam jednog koji je pao niz stepenice pokušavajući doći do kuhinje i slomio ključnu kost. Imala sam jedno dijete koje je zadobilo ozljedu glave zato što je ustalo na stolac noću. To je samo jednostavna sigurnosna odluka koju treba donijeti.“

Umjesto klasičnog zaključavanja, Casey predlaže drukčiji način – kvaku koja se ne može iznutra otvoriti ili postavljenje kvake tako da bude okrenuta samo izvana. Roditeljima koji su izrazili zabrinutost zbog tog što dijete na ovaj način ne bi moglo dozvati ih ako i trebaju, Casey jednostavno odgovara: držite monitor za bebe u sobi i budite sigurni da će vam vaše dijete javiti ako vas treba. Samo zato što je soba zaključana ne znači da možete ući i umiriti ih kad je potrebno.

Iako mnogima ova ideja ne bi uopće pala na pamet, možda bi neki nakon pročitanog i poslušanog mogli ipak razmisliti o ovakvoj varijanti osiguravanja djeteta.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.