Donosimo ti neke od uobičajenih razloga zbog kojih djeca ne žele spavati preko dana i savjete kojima ćeš riješiti svaki problem
Popodnevni san možda traje samo nekoliko sati, ali može utjecati na cjelodnevno ponašanje djeteta. Drijemanje može poboljšati djetetovo raspoloženje i smanjiti izbirljivost, plakanje, ispade bijesa i jadikovanje. Istraživanja su pokazala da se djeca koja svakodnevno spavaju tijekom dana manje razbolijevaju, više rastu i manje je vjerojatno da postanu pretila kada odrastu. Također, popodnevni san povećava razinu pozornosti i razvoj mozga.
Popodnevni san može pomoći nadoknaditi nedostatak sna preko noći. Čak i jedan sat manje sna od preporučenog može imati negativan utjecaj na djetetove funkcije mozga te povećati nervozu i umor.
Postoje mnogi savjeti koji pomažu djetetu u spavanju, ali čak ni najbolji savjet na svijetu ne može vam pomoći ako rješenje ne upućuje na razlog zbog kojeg vaše dijete ne želi spavati. Ne postoji samo jedan razlog zbog kojeg bebe i mala djeca odbijaju spavati - postoji sto različitih razloga.
Prije nego li se odlučite na rješenje, trebate razumjeti motivaciju djeteta. Jednom kada shvatite uzrok, možete smisliti plan kojim ćete nadjačati djetetov otpor.
Prepoznaj znakove koji pokazuju treba li djetetu popodnevni san ili ga možeš ukinuti
Problem: Dijete je preraslo trenutni raspored spavanja
Rješenje: Razmislite o svim promjenama u djetetovom životu, razvoju i rastu. Dijete je naučilo puzati, počelo jesti krutu hranu ili je krenulo u jaslice? Svaka promjena može utjecati na obrasce spavanja. Promatrajte pokazuje li vaše dijete znakove umora između spavanja i prilagodite svoj raspored njegovim potrebama.
Problem: Raspored spavanja ne odgovara djetetovom biološkom satu
Rješenje: Popodnevni san, spavanje, vrijeme za obrok, izlaganje svjetlu i tami, aktivnosti - sve to može utjecati na djetetov biološki sat. Pogledajte djetetov raspored kako biste bili sigurni da se te stvari pojavljuju u razumno vrijeme svaki dan. Neprikladni redoslijed stvari (poput aktivne igre u previše osvijetljenoj sobi neposredno prije odlaska u krevet) može utjecati na djetetov ritam.
Problem: Raspored za drijemanje nije dosljedan iz dana u dan
Rješenje: Ako su u tjednu vrijeme za drijemanje, spavanje i buđenje specifično određeni, ali vikendom je to vrijeme slučajno, vaše dijete funkcionirat će kao da ima konstantni umor od mijenjanja vremenskih zona. Druge nedosljedne stvari također mogu utjecati, poput spavanja u jedno vrijeme u jaslicama i spavanja u drugo vrijeme kod kuće. Ili ako dijete duže spava preko dana kada ste kod kuće, a kraće spava kada ste izvan kuće (u automobilu ili u potpunosti preskače popodnevni san). Odredite otprilike raspored drijemanja i trudite se držati ga se (s najvećim odmakom od pola sata od određenoga).
Raspored spavanja: Evo koliko bi malo dijete trebalo spavati popodne
Problem: Dijete je preumorno ili preuzbuđeno kada dođe vrijeme za popodnevni san
Rješenje: Ako vam promaknu znakovi umora kod djeteta, ono brzo može 'prijeći' preko tog umora i iscrpljenosti i doći u stanje umjetne energije koje često uključuje još više plakanja, jadikovanja i ispada bijesa. Kada vam promaknu znakovi umora, to također znači da dijete neće odmah moći zaspati kada ga jednom smjestite u krevet.
Kako biste naučili znakove umora, promatrajte dijete sat vremena nakon što se probudi ujutro, kada je odmorno. Usporedite to ponašanje s ponašanjem tijekom vremena između večere i odlaska u krevet, kada većina djece pokazuje znakove umora. Kako se bliži djetetov odlazak u krevet, promatrajte kako se njegovo ponašanje i jezik tijela razlikuju u odnosu na vrijeme kada je dijete odmorno i osvježeno. Pripazite da dijete spremite za popodnevni san čim pokazuje znakove umora. Umorno dijete zaspat će lakše i spavati bolje i duže.
Problem: Zdravstveni problemi
Rješenje: Postoje li bilo kakvi zdravstveni problemi koji muče dijete, definitivno će se odraziti i na djetetov san. Alergije i astma dvije su najčešće dječje bolesti. Oba stanja otežavaju djetetu da normalno diše kada je u ležećem položaju. Kolike, refluks, upale uha i nicanje zubića također su stanja koja otežavaju djetetu san.
Ako dijete pati od bilo kakvih zdravstvenih problema, kvalitetan san od iznimne je važnosti za zdravlje. Ukoliko je to slučaj s vašim djetetom, budite fleksibilni i otvoreni prema traženju rješenja koje će pomoći djetetu. Zaboravite na ideju da vaše dijete mora spavati na određenom mjestu ili na određen način i prihvatite koncept da je bilo kakav san bolji od nimalo sna. U isto vrijeme, razgovarajte s pedijatrom ili drugim stručnjacima kako bi pronašli najbolja rješenja za vaše dijete.
Još neki korisni savjeti:
- Prilagodite svoj raspored ovisno o djetetovim znakovima umora. Bez obzira koliko je sati, vrijeme je za san ako vaše dijete postane tiho, bezvoljno, nervozno, gleda u prazno, trlja oči ili uši i naravno, ako zijeva
- Držite se opuštajuće rutine prije popodnevnog sna kako bi djetetu dali do znanja da je vrijeme za odmor i pomogli mu da se smiri i opusti
- Neka mjesto za spavanje bude udobno, kao i odjeća u kojoj dijete spava
- Jutra neka budu svjetla i aktivna, a pola sata prije svakog popodnevnog sna - tiho, mirno i prigušeno svjetlo
- Imajte na umu da ne možete prisiliti dijete da spava, ali možete slijediti osnovna pravila biologije, procijeniti djetetove signale i stvoriti okružje koje 'poziva' na spavanje i odmor