Iako vam se možda ponekad čini je vaše dijete pravi mali tvrdoglavko te da niti jedan dan ne može proći bez da ste se barem 10 puta sukobili, nemojte brinuti. Vaše dijete ima svoj karakter i svoju volju, a u ovoj dobi u njegovoj je prirodi da vam se suprotstavlja. Prije nego što po stoti puta u danu djetetu nešto zabranite, dobro razmislite koje situacije zahtijevaju raspravu jer bi se moglo dogoditi da cijeli dan provedete u svađi. Budite dosljedni i jasno definirajte granice i očekivanja, ali ipak u nekim stvarima možete biti i popustljivi. Primjerice, neka vaše dijete zna da ne smije bacati hranu po zidovima i neka to bude pravilo od kojeg se ne odstupa, a s druge strane postoje i stvari na kojima se ne treba toliko inzistirati. Primjerice, dopustite djetetu neka samo odluči koliko će vrsta povrća pojesti za ručak i nemojte ga prisiljavati na jelo.
Nove riječi i gramatika na svom mjestu
Djeca ove dobi potpuno kontroliraju svoje pokrete i vrlo se lako igraju manjim predmetima. Mogu se koncentrirati na duže vrijeme, odnosno mogu se udubiti u igru na čak 20 minuta. Prije ste bili sretni kad se vaše dijete zainteresiralo za neku aktivnost na 10-ak minuta, a sada vam se može dogoditi da će dijete biti toliko zaokupljeno igrom da će vam zamjeriti ako ga prekinete. Vaše dijete u ovoj dobi svakodnevno će učiti nove riječi, a i njegova gramatika će polako sjedati na svoje mjesto. Neka djeca u ovoj dobi već nauče govoriti u množini, znaju dodati pridjev uz neku imenicu, a o sebi prestaju govoriti u trećem licu, odnosno više ne govore "Maks hoće", nego "Ja hoću".
Čitanje iste priče iznova je korisno
Kupili ste djetetu novu slikovnicu i jedva čekate da mu ispričate novu priču, no vaš mališan ne želi čuti što se dogodilo s Petrom Panom, već inzistira da mu po stoti put ispričate priču o Pikovoj izgubljenoj kosti? Udovoljite djetetu, čitanje iste knjige iznova vašem djetetu daje osjećaj sigurnosti jer gleda njemu dobro poznate likove i situacije. Osjetit će se jako važno kada okrenete stranicu, a ono vam točno zna reći što će se dogoditi.
Osim što ćete tako udovoljiti djetetu, čitanje iste priče ima i kognitivne i jezične prednosti. Naime, ponavljanje pomaže djetetu da poveže riječ sa slikom. Osim toga, slušajući iste rečenice, uči i gramatiku.
Umjereno s gledanjem televizije
Ima li već vaše dijete omiljeni crtić? Pitate se koliko i pod kojim uvjetima djetetu dopustiti gledanje televizije? Iako gledanje televizije ima brojnih mana (nedostatna tjelesna, intelektualna i društvena aktivnost, porast agresivnog ponašanja, sindrom ovisnosti i sl.), nema ništa loše da vašem djetetu dopustite gledanje omiljenog crtića. U umjerenim količinama i pod određenim uvjetima. Ako vam treba 20-ak minuta kako biste u miru platili račune ili dovršili ručak, to neće naškoditi vašem djetetu. Bitno je da se držite nekih pravila.
Kako televizija djeluje na dječji mozak?
Savjetnik za roditelje i autor programa "Roditeljstvo 0-6" Tomislav Kuljiš preporučuje roditeljima da dijete tijekom prve dvije godine gotovo ne izlažu televiziji, dok u trećoj i četvrtoj godini djeca trebaju gledati programe koji su nama možda spori, dosadni i naporni poput Teletubbiesa. Pročitajte kakav utjecaj televizija ima na djetetov mozak!
Djetetu puštajte samo crtiće primjerene njegovoj dobi, pokušajte ih gledati zajedno i djetetu postavljajte pitanja kako ne bi zapalo u "trans". Neka vam televizija ne bude zamjena za dadilju, niti dio dnevne rutine. Gledanje televizije ne smije biti sredstvo podmićivanja ili nagrađivanja, niti zabrana gledanja televizije smije biti kazna. Pripazite i kada ćete paliti televiziju – vrijeme obroka nikako nije vrijeme za crtić.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.