Vrtić 06. svibnja 2025.

Evo zašto je dobro imati brata ili sestru - bez obzira na kojem si 'mjestu' u obitelji

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Iako se često od starije djece očekuje da budu uzor i učitelji svojim mlađim sestrama i braći, nova istraživanja pokazuju da učenje ide u oba smjera. Djeca razvijaju empatiju upravo kroz odnos sa svojom braćom i sestrama.

Već si sigurno čula o teorijama kako redoslijed rođenja utječe na karakter dijeta: najstariji su vođe, srednja djeca buntovnici, a najmlađi su miljenici koji dobivaju svu pažnju i gotovo sve što požele. No iza tih simpatičnih opisa krije se i nešto puno dublje: emocionalni razvoj koji se događa kroz svakodnevne odnose među braćom i sestrama.

Iako se često od starije djece očekuje da budu uzor i učitelji svojim mlađim sestrama i braći, nova istraživanja pokazuju da učenje ide u oba smjera. Djeca razvijaju empatiju upravo kroz odnos sa svojom braćom i sestrama.

Možda te zanima... Najstarije, srednje ili najmlađe dijete? Redoslijed rođenja utječe na karakter djeteta Školarci

Studija objavljena u časopisu Child Development pokazala je da djeca s braćom i sestrama razvijaju jači osjećaj empatije. Znanstvenici sa Sveučilišta u Torontu pratili su oko 450 parova braće i sestara u dobi od 18 mjeseci do četiri godine. Na početku istraživanja posjećivali su ih u njihovim domovima i inscenirali svakodnevne nezgode, na primjer, glumili da su se ozlijedili ili slomili omiljeni predmet te pažljivo bilježili kako će djeca reagirati.

Nakon 18 mjeseci ponovno su ih posjetili i ponovili vježbu. Rezultat? Djeca su postala empatičnija i mlađa i starija. “Otkrili smo da su i mlađa i starija djeca pozitivno utjecala jedno na drugo u razvoju empatije,” rekao je suautor studije Marc Jambon, postdoktorand sa Sveučilišta u Torontu.

Zanimljivo je da su rezultati ostali isti bez obzira na stil roditeljstva, obiteljsku situaciju ili kvalitetu odnosa među djecom. Jedina iznimka bila je ta da mlađa braća nisu značajno utjecala na razvoj empatije kod starijih sestara, razlog za to znanstvenici još uvijek istražuju.

Naravno, djeca više razvijaju empatiju kada starije dijete prema mlađem pokazuje toplinu, podršku i brigu. No čak i u obiteljima gdje odnosi nisu idealni, pomaci su i dalje prisutni. Iako ti se ponekad čini da tvoja djeca stalno ulaze u svađe i prepirke te male nesuglasice zapravo su važne lekcije iz emocionalnog razvoja.

Još jedan zanimljiv podatak iz studije odnosi se na razliku u godinama: utjecaj starije braće i sestara jači je kada je razlika u godinama veća. Istraživači pretpostavljaju da starija djeca u takvim slučajevima preuzimaju ulogu učitelja i uzora, što mlađima daje više prostora za učenje i promatranje.

Možda te zanima... Trebaju li starija djeca čuvati svoju braću i/ili sestre? Školarci

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.