Ako imaš braću i sestre, znaš koliko se međusobno razlikujete, osim možda u prezimenu. A sada znanost potvrđuje ono što mnogi već znaju iz iskustva: redoslijed rođenja itekako utječe na odnos među braćom i sestrama.
Jedno veliko istraživanje sa Sveučilišta Warwick pratilo je 6.838 djece sve do 12. godine i proučavalo njihove obiteljske odnose. Zaključak? Starija braća najčešće su glavni nasilnici među braćom i sestrama posebno kad imaju mlađe sestre i u obiteljima s više djece.
Prema rezultatima istraživanja, čak 69% djece koja su pokazivala nasilno ponašanje prema braći i sestrama bili su dječaci. Psihologinja dr. Karen Gail Lewis objašnjava da te rane dinamike mogu ostaviti dugotrajan trag: "Emocije i stavovi koje razvijemo prema bratu ili sestri u djetinjstvu mogu ostati ‘zamrznuti’ godinama, čak i kad se oni kasnije promijene.”
Nemoj nikada uspoređivati djecu
Zašto su starija braća češće agresivna? Stručnjaci navode nekoliko razloga: ljubomora zbog gubitka roditeljske pažnje, natjecanje za roditeljsku naklonost i često nesvjesne usporedbe koje roditelji čine.
“Dovoljno je da jednom kažete: ‘Zašto ne možeš biti više kao tvoj brat?’, djeca su jako osjetljiva na usporedbe i to može pojačati rivalstvo,” kaže obiteljska terapeutkinja Monica Ramunda.
Zanimljivo je i da kvaliteta odnosa između roditelja može utjecati na dinamiku među djecom. U obiteljima s više stresa ili konflikata, bilo je više nasilja među braćom i sestrama.
Autori studije su zaključili: “Nasilje među braćom i sestrama evolucijski je mehanizam za postizanje dominacije, a starija djeca su sklonija takvom ponašanju.”
Ali nije sve tako crno za mlađu braću i sestre. Naime, istraživanje je pokazalo da stariji brat, koji je često bio nasilniji, može kasnije u životu imati više problema poput sklonosti rizičnom ponašanju, pa čak i problemima sa zakonom.