U današnjem svijetu samopouzdanja nikad dosta – treba nam svima. A najbolje je kad se to samopouzdanje počne razvijati već u najranijem djetinjstvu.
Mi kao roditelji, s određenim većim ili manjim brojem godina iskustva iza nas, znamo koliko je u životu važno samopouzdanje. U današnjem svijetu ono znači itekako puno. Istina, neki koji ne trebaju imaju ga i previše, ali upravo zato želimo da se naša djeca lakše izbore za svoje mjesto u svijetu i da znaju da vrijede.
Kao roditelji, također, najčešće to radimo pohvalama ili komplimentima. I to može biti vrlo dobar način, posebno ako su pohvale oblikovane na ispravan način – na primjer, da se ne spominje fizički izgled, da se spominju postignuća, da se ne hvali baš svaka mala sitnica, nego stvari koje stvarno zaslužuju pohvale. No, postoje i drugi još učinkovitiji načini ne samo da podigneš samopouzdanje svog djeteta, već mu i pomognete da razvije ispravnu svijest o sebi.
Savjetnica za roditeljstvo Liomarys Reyes na svom je profilu na Instagramu (@thechanlcafreemami) nedavno objavila video koji je postao viralan. U tom je postu objavila svoja 3 savjeta za razvoj samopoštovanja kod djece prije dobi od 5 godina.
Zašto baš prije dobi od 5 godina?
Evo kako to objašnjava ova savjetnica za roditeljstvo: „Zato što je do te dobi njihovo poimanje samog sebe razvijeno. I kasnije ćete dobiti tinejdžera koji je proizvod tih formativnih godina. Dakle, što god uložite u njih tijekom prvih godina života, to ćete dobiti natrag kada postanu tinejdžeri.“
Uf, zvuči pomalo zastrašujuće, posebno ako je tvoje dijete već starije od 5 godina. A ova savjetnica ističe još nešto: „Najrizičnije seksualno ponašanje tijekom tinejdžerskih godina proizvod je niskog poimanja samog sebe razvijenog u prvih pet godina života.“
3 načina za poticanje samopouzdanja kod djece do 5 godina
Evo što savjetnica Reyes kaže – koja su 3 načina za poticanje samopouzdanja kod djece do 5 godina. „Prvo, dopustit ćete svom djetetu da radi stvari, da pokušava stvari, da griješi“, kaže ona. „Dat ćeš im na važnosti tako da im daš određene uloge u kući. Neka slažu odjeću, neka odlože posuđe, neka vam pomognu okupati ljubimca. Neka rade stvari koje im omogućuju da razviju ideju da sam 'sposoban čovjek i znam kako raditi stvari'. A kad pogriješim, samo nastavim.'“
„Druga stvar koju ćete učiniti je kada oni pogriješe, te ćete pogreške pozdraviti kao priliku za učenje“, nastavlja ona. „Umjesto da etiketirate dijete izrazima kao na primjer 'to ti ne ide, makni mi se s puta', iskoristite priliku da podučavate nekoga kako da radi stvari ispravno. ‘Hej, vidjela sam da si to napravio. Kako bi bilo da pokušamo na ovaj način?’ tako da dijete uči: ‘Mogu naučiti nešto iz svojih pogrešaka i rasti jer sam sposobna osoba koja može pridonijeti ovom domu.’“
„Posljednja stvar: nećete koristiti naljepnice i nagrade“, zaključuje Reyes. „Dopustit ćete im da stvore pozitivan osjećaj kada učine pravu stvar. Jer pogodite što, nećete uvijek biti tamo i dijeliti naljepnice.“
Ako je tvoje dijete starije od 5 godina i čitanje ovoga te jako brine, nemoj se uzrujavati. Još uvijek postoje načini kako im pomoći da razviju samopouzdanje i kasnije.
Kako razviti i ojačati samopouzdanje djeteta? Donosimo 9 učinkovitih taktika
12 važnih i korisnih načina kako ojačati samopouzdanje kod djece