Topla šalica čaja može smanjiti jutarnju mučninu, međutim, neki čajevi su potencijalno opasni u trudnoći i potrebno ih je izbjegavati
Ritual pripremanja i ispijanja čajeva prakticira se već tisućama godina. Čaj sadrži polifenole koji štite vaše srce, antioksidanse koji mogu smanjiti rizik od karcinoma te druge nutrijente koji podržavaju imunosni sustav. Kada se govori o razdoblju trudnoće, blagodati ispijanja čaja su još bolje. Topla šalica čaja može smanjiti jutarnju mučninu. Međutim, neki čajevi su potencijalno opasni u trudnoći i potrebno ih je izbjegavati.
Koje čajeve trudnica smije piti?
Korisne biljke
Biljni čajevi mogu pomoći hidrirati organizam, posebice u žena koje ne piju dovoljno vode, a neki od njih čak osiguravaju i važne nutrijente, uključujući kalcij, magnezij i željezo. Jedan od takvih čajeva je i rooibos čaj. Čaj od đumbira ili metvice pomaže ublažiti jutarnju mučninu, dok čaj od kamilice može pomoći kod nesanice.
Čajevi koje treba izbjegavati
Neki biljni čajevi nisu sigurni za konzumaciju tijekom trudnoće. To su uglavnom čajevi koji se koriste kod simptoma PMS-a, čajevi kao pomoć mršavljenju te čajevi za čišćenje organizma, kao i oni koji sadrže biljku cohosh (grozdasta habulica) i anđeliku. Također, izbjegavajte i biljne laksative jer u visokim dozama mogu uzrokovati promjene u ravnoteži elektrolita.
Kofein u čaju
Čajevi poput crnog ili zelenog čaja sadrže oko 40 do 50 mg kofeina po šalici čaja. Iako trenutno ne postoji dovoljno dokaza o utjecaju kofeina na ishod trudnoće, stručnjaci se slažu da njegov dnevni unos mora biti manji od 200 mg što odgovara količini od 4 do 5 šalica čaja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.