Grickalice i slatkiši mogu izazvati sličnu ovisnost kao alkohol i cigarete, tvrde znanstvenici iz Brazila, Španjolske i Sjedinjenih Država.
Da je puno tog vezano uz hranu u današnjem svijetu često poprilično pogrešno, to znamo. Čak i kad ne poduzimamo ništa po tom pitanju, svjesni smo tog problema. Kako bi se počeli rješavati problemi vezani uz zdravlje, prvestveno bi trebalo početi govoriti o prerađenoj hrani kao "supstanci koja izaziva ovisnost". Izvijestili su tako stručnjaci na temelju nalaza koje je objavio British Medical Journal (BMJ).
Potreba za time vjerojatno je najveća u zemljama u kojima su pretilost i povezane bolesti poput dijabetesa u porastu. Možemo govoriti, tvrdi se, o pravoj ovisnosti. Ne samo da je prijavljena učestalost ovisnosti slična onoj o alkoholu i duhanu, nego je čak i nadmašuje kad je riječ o pretilima, ili onima koji se prejedaju.
Posebno je problematična cijela priča kad govorimo o djeci. Znanstvenici su opisali razinu utvrđene ovisnosti o nezdravoj hrani kod djece, koja ne mogu legalno kupiti alkohol i obično su premladi za kupnju cigareta, kao "neviđenu". Sugeriraju da bi ona mogla premašiti razine ovisnosti o pušenju i alkoholu kod odraslih osoba.
Čini se, kao što smo već sumnjali i sami ili čak iskusili na vlastitoj koži, da nezdrava hrana dovodi do navale dopamina, što je slično efektima nikotina i alkohola. Naime, industrijski proizvedena hrana s "visokom razinom rafiniranih ugljikohidrata, ili dodanih masti, poput slatkiša i slanih grickalica", čini se, izaziva najgoru žudnju, prema podacima koji su prikupljeni za Yaleovu ljestvicu ovisnosti o hrani (YFAS).
Istraživanje objavljeno ranije ove godine procjenjuje da je svaki peti Britanac ovisan o brzoj hrani, dok je druga studija Sveučilišta Harvard pokazala da su žene sklonije ovisnosti o grickalicama nego muškarci.