Od privatnih škola očekuje se više nego od redovnih, državnih. Kako kod nas, tako i u drugim državama. Teško je procijeniti tko je u pravu, naravno, ali ni oni koji plaćaju privatne škole nekad nisu zadovoljni.
Državnu školu ne plaćamo – barem ne izravno i ne plaćamo samo školovanje – pa od njih ni ne očekujemo previše. Iako, realno gledano, očekujemo, jer isto tako, realno gledano, plaćamo sve to. No, od privatnih škola očekuje se ipak puno više. One se ciljano biraju, njih se plaća, i to ne malo.
Ni najveće zvijezde nekad, čini se, nisu zadovoljne privatnim školama u koje idu njihova djeca. Svoje nezadovoljstvo školom iskazao je i sam Hugh Grant, a problem je nastao, čini se, zbog politike koja promovira zabranu prijenosnih računala i tableta u učionicama, dok se u praksi čini drukčije.
Slavni glumac pridružio američkom socijalnom psihologu Jonathanu Haidtu u londonskoj školi Knightsbridge na događaju koji je organizirala grupa „Close Screens, Open Minds“. Haidt, inače, već duže vrijeme govori o štetnosti ekrana i zalaže se za zabranu pametnih telefona mlađima od 14 godine, te zabranu društvenih mreža mlađima od 16 godina. U svom govoru tijekom ovog događaja, Grant, otac petero djece, optužio je škole da potiču ovisnost djece o tehnologiji i ograničavaju igru na otvorenom.
Grant je za sebe rekao da je „još jedan ljutiti roditelj koji se bori u vječnoj, iscrpljujućoj i depresivnoj bitci s djecom koja žele biti samo na ekranu". Uz to je oštro kritizirao školske dužnosnike „smiješnih otmjenih privatnih škola" zbog njihovih „jadnih" pravila za koja je tvrdio da drže djecu u zatvorenom prostoru.
„Oni su ti koji kažu da se danas neće igrati vani jer pada kiša ili da ne mogu na penjalicu jer puše vjetar“, rekao je glumac, a prenio Telegraph.
„Jadno je“, nastavio je Grant. „Čini mi se da ovdje ima mjesta za herojsku školu, skup škola, koje će razbiti kalup.“
Grant inače ima petero djece: sina Johna Munga (12) i kćeri Lulu (9) i Blue (7) sa suprugom Annom Eberstein, te kćeri Tabithu (13) i sina Felixa (11), kojeg dijeli sa svojom bivšom partnericom Tinglan Hong.
Grant je objasnio da je odlučio progovoriti nakon što mu je dosadilo preveliko oslanjanje škola na tehnologiju u učionici.
„Kap koja je prelila čašu bila je kada je škola počela s dozom samodopadnosti govoriti: 'Svakom djetetu dajemo Chromebook.' I puno lekcija rade na svom Chromebooku, i svu domaću zadaću rade na svom Chromebooku, i jednostavno ste pomislili da je to zadnje što im treba i zadnje što nama treba", rekao je Grant, te istaknuo da drugi roditelji nisu izrazili zabrinutost zbog straha da ne bi 'uznemirili duhove'.
Grant je, ipak, pozvao druge roditelje da mu se pridruže u njegovim naporima u borbi protiv obrazovne tehnologije jer vjeruje da će pokušaji obraćanja školama ili vladi kako bi dobili podršku od njih biti uzaludni.
„Lobirate li škole i ako lobirate, zašto o ovom pitanju vlada ta čudna, iznenadna, zamrznuta, grobna tišina?“, rekao je. „Ne mislim da političari ikada nešto rade jer je to ispravna stvar, čak i ako je to ispravna stvar za zaštitu djece. Učinit će samo ono što im donosi glasove. Brinu se samo o svojoj karijeri.“