Školarci 11. travnja 2025.

Zašto djeca imaju emocionalne slomove nakon škole i kako roditelji mogu pomoći?

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Ispadi nakon škole nisu znak razmaženosti ni lošeg odgoja – često su rezultat iscrpljenosti i suzdržavanja emocija kroz dan. Evo što je zapravo „emocionalni kolaps nakon škole“ i kako pomoći djetetu kad se dogodi.

„Zvuči poznato? Dijete se vraća iz škole nasmijano, a par minuta kasnije sve puca po šavovima. Nisi jedina – to se zove emocionalni kolaps nakon škole i puno je češći nego što misliš.“

Iza tog termina ne krije se nikakva službena dijagnoza, nego način na koji se djeca emocionalno „ispušu“ nakon što su cijeli dan bila pod pritiskom pravila, fokusa i samokontrole. Škola od njih traži da sjede mirno, šute, budu pristojni, fokusirani... A kad dođu doma, na sigurni teren, dolazi do – kolapsa.

Kako znaš da se to događa i tvojem djetetu?

Ovo su neki od znakova:

  • iznenadne ispade plača ili ljutnje
  • razdražljivost, umor, niži prag frustracije
  • tjelesne tegobe poput glavobolje ili bolova u trbuhu
  • ponašanje koje inače ne pokazuje – prkos, bezobrazluk, “neću i gotovo”

Važno je znati da ovo nije klasičan tantrum – ovdje ne pokušavaju nešto isposlovati, nego doslovno emocionalno “ispuhuju”.

Što možeš napraviti da im pomogneš?

1. Nemoj ih “bombardirati” pitanjima

Odolijevaj porivu da čim sjednu u auto pitaš: “Kako je bilo u školi? Što ste radili? S kim si se igrao?”... Pusti ih da prodišu. Tišina ili neka lagana muzika u pozadini često rade čuda.

2. Daj im prostora za ispušni ventil

Nekoj djeci treba samo malo samoće, drugoj šetnja, igra, vožnja biciklom, ili ples po dnevnom boravku. Igra pomaže da kroz pokret i kreativnost obrade sve što su proživjela tijekom dana.

3. Hrana je često pola rješenja

Umorna djeca su često i gladna – i to više nego što shvaćamo. Ne pitaj “jesi li gladan?”, nego samo izloži lagani međuobrok i vodu. Nahrani tijelo da se lakše sredi i um.

4. Ne planiraj im odmah aktivnosti i zadatke

Ako znaš da su nakon škole emocionalno i fizički iscijeđeni, preskoči odmah zadaće, obaveze i treninge – barem na kratko. Njihova “baterija” je tada prazna i ne mogu dati više nego što imaju.

5. Budi sigurna luka – bez uvreda i prijekora

Djeca se često “raspadnu” baš kod kuće jer tu osjećaju sigurnost. Ne znači da trebaš tolerirati agresivno ponašanje, ali znaj da njihova eksplozija nije osobna – to je njihov način da se “resetiraju”. Tvoja smirenost, empatija i blizina ključ su njihove emocionalne regulacije.

Na kraju dana, cilj nije “ugasiti požar” nego pomoći djetetu da ga uopće ne mora paliti. Kad znamo što se iza svega krije, lakše nam je ostati uz njih – baš onako kako njima treba.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.