Školarci 14. studenoga 2024.

Australija planira zabraniti društvene mreže za mlađe od 16 godina — stručnjaci to smatraju ‘značajnim korakom’

Foto: Canva/Ilustracija
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Australska vlada predložila je zabranu društvenih medija za djecu mlađu od 16 godina, što su stručnjaci opisali kao "značajan korak", budući da roditelji diljem svijeta pozivaju na veću regulaciju tehnoloških kompanija.

Australski premijer Anthony Albanese rekao je da će njegova vlada zakonski zabraniti društvene mreže za djecu mlađu od 16 godina, što je prvi takav prijedlog na svijetu.

"Društvene mreže štete našoj djeci i tome želim stati na kraj", izjavio je Albanese na konferenciji za novinare.

Zakon će se parlamentu poslati ove godine, a na snagu bi stupio dvanaest mjeseci nakon što ga zastupnici prihvate, dodao je. Izuzetak neće biti korisnici koji imaju pristanak roditelja. "Društvene mreže će imati obavezu da spriječe pristup. Taj teret neće biti na djeci ili na roditeljima", rekao je premijer.

Ministrica komunikacija Michelle Rowland pojasnila je da će se zakon odnositi na Metine platforme Instagram i Facebook te na TikTok i na X Elona Muska, a vjerojatno i na YouTube.

Možda te zanima... Polovica roditelja smatra da su društveni mediji loši za mentalno zdravlje djece Školarci

Roditelji 'ne mogu sami'

Dany Elachi, suosnivač organizacije Heads Up Alliance koja podržava roditelje u odgodi korištenja pametnih telefona kod djece, izjavio je da je “izuzetno zadovoljan” što njihovi napori konačno dobivaju priznanje. “Godinama su nas educirani za online sigurnost nazivali izoliranima i ekstremnima, ali oni često surađuju s velikim tehnološkim kompanijama,” rekao je Elachi. Dodao je kako su upravo roditelji, iz prve ruke, svjesni štete koju društvene mreže mogu uzrokovati kod djece: “Nismo odustali od djece i sada, nakon 15 godina, vraćamo djetinjstvo koje im je bilo oduzeto.”

Dok australski zakon postavlja odgovornost za provođenje isključivo na društvene mreže, djeca i roditelji koji prekrše zakon neće biti kažnjeni.

Mnogi roditelji smatraju da sami ne mogu upravljati ovim izazovima. Daisy Greenwell, suosnivačica britanske organizacije Smartphone Free Childhood, istaknula je da je vrlo teško za roditelje samostalno upravljati dječjim pristupom mrežama. "Sadašnja situacija stavlja svu odgovornost na roditelje, koji su često preopterećeni drugim obavezama i jednostavno nemaju vremena za praćenje složenih postavki roditeljskog nadzora,” rekla je Greenwell, piše cnbc.com.

S druge strane, organizacija Digital Industry Group (DIGI) izrazila je zabrinutost da bi zabrana mogla ugroziti razvoj digitalne pismenosti mladih. Sunita Bose, direktorica DIGI-ja, izjavila je: “Umjesto blokiranja pristupa, trebamo stvoriti primjerenija okruženja, graditi digitalnu pismenost i zaštititi mlade od online štete. Zabrana društvenih mreža 20-stoljetni je odgovor na izazove 21. stoljeća.” Bose je naglasila da će mladi vjerojatno pokušati pristupiti društvenim mrežama na nelegalne načine, što bi moglo ugroziti njihovu privatnost i sigurnost.

Ipak, Zach Rausch, znanstvenik s NYU-a, vjeruje da će mladi i dalje imati pristup internetu kroz sigurnije aplikacije poput Zooma i FaceTimea, što će im pomoći da steknu osnovne digitalne vještine bez izloženosti “algoritamski vođenim” platformama. S njim se slaže i Greenwell, navodeći kako će djeca brzo nadoknaditi propušteno jer su društvene mreže dizajnirane da budu vrlo jednostavne za korištenje.

“Ne učimo djecu voziti ili piti alkohol prije nego su dovoljno zrela za to, pa nema potrebe da prakticiraju korištenje društvenih mreža, koje nisu prilagođene osjetljivim fazama njihovog mentalnog razvoja,” dodala je Greenwell.

Možda te zanima... Mame influencerice čine štetu novim mamama – i to su rezultati istraživanja Beba

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.