Tijekom toplinskog vala Grad Zagreb građanima je omogućio dodatna mjesta za rashlađivanje. Tijekom vikenda besplatan će biti ulaz na sve gradske bazene, ali i u brojne klimatizirane muzeje, galerije i knjižnice diljem grada.
U jeku visokih temperatura koje su zahvatile Hrvatsku, Grad Zagreb građanima je osigurao dodatne mogućnosti za rashlađivanje i boravak u klimatiziranim prostorima. Uz besplatan ulaz na sve gradske bazene, tijekom nadolazećeg vikenda bez naknade će biti dostupni i brojni muzeji, galerije te knjižnice diljem grada.
„Tijekom toplinskog vala važno nam je građanima osigurati što više dostupnih mjesta na kojima se mogu rashladiti i skloniti od visokih temperatura. Zato smo ovog vikenda omogućili besplatan ulaz na gradske bazene, kao i u niz klimatiziranih kulturnih ustanova. Pozivam građane da iskoriste ove mogućnosti da se rashlade te da se pridržavaju preporuka stručnjaka o zaštiti zdravlja tijekom velikih vrućina“, poručio je gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.
Bez naplate ulaznica bit će otvoreni klimatizirani prostori Muzeja suvremene umjetnosti, Arheološkog muzeja, Etnografskog muzeja i Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, kao i galerijski prostor „Školica za pet“ Hrvatskog školskog muzeja u Hebrangovoj ulici. Besplatan ulaz omogućen je i u Muzeju grada Zagreba, čiji je prostor djelomično klimatiziran.
Građanima su na raspolaganju i Knjižnice grada Zagreba, koje djeluju na 42 lokacije u svim gradskim četvrtima. Većina knjižnica je klimatizirana te tijekom ljetnih mjeseci predstavlja ugodno mjesto za boravak, čitanje i sudjelovanje u različitim programima. Više informacija o programima dostupno je na službenoj mrežnoj stranici Knjižnica grada Zagreba.
Tijekom vikenda građani će moći besplatno koristiti i sve gradske bazene, sukladno njihovom radnom vremenu.
Podsjetimo, Zagrepčanima je na raspolaganju i 197 javnih zdenaca s pitkom vodom raspoređenih diljem grada. Njihov se broj posljednjih godina kontinuirano povećava, a najbliži zdenac moguće je pronaći putem interaktivne karte dostupne na mrežnim stranicama Grada Zagreba.
Grad Zagreb pozvao je građane da tijekom razdoblja velikih vrućina iskoriste dostupne mogućnosti za rashlađivanje te da prate preporuke za zaštitu zdravlja koje objavljuje Hrvatski zavod za javno zdravstvo.