Roditelji 01. travnja 2025.

Da, neka djeca trebaju češće čuti 'ne' - čak i ako smo nježni roditelji

Mother scolding her daughter in living room
Foto: Freepik Trebaju li djeca češće čuti "ne"?
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

U nastojanju da odgojimo empatičnu i emocionalno svjesnu djecu, možda smo zanemarili koliko je važno da ona razumiju i poštuju granice.

Trebaju li djeca češće čuti "ne"? Ovo pitanje često izaziva rasprave među roditeljima, odgajateljima i svima koji se pitaju gdje su nestale granice. U nastojanju da odgojimo empatičnu i emocionalno svjesnu djecu, možda smo zanemarili koliko je važno da ona razumiju i poštuju granice.

Kada nježno roditeljstvo nije dovoljno

Nježan odgoj temelji se na razumijevanju, strpljenju i otvorenoj komunikaciji. No, postoje situacije u kojima dugotrajna objašnjenja nisu praktična – primjerice, kada dijete u trenu odluči istrčati na cestu.

„Kad bi moje dijete strčalo na cestu... nisam imala vremena mirno objašnjavati zašto ne smije prelaziti ulicu dok prolaze auti.“ U takvim trenucima, jasno i odlučno „ne“ nije samo učinkovito – ono je nužno. Stručnjaci za razvoj djece naglašavaju da dosljedne, primjereno postavljene granice pomažu djeci da se osjećaju sigurnije i razviju osjećaj odgovornosti.

Možda te zanima... Ako želiš da te djeca poštuju, moraju usvojiti ovih 10 stvari Školarci

Jasnoća je oblik ljubaznosti

Roditelji se danas često pitaju kako postaviti granice bez rigidne discipline. No, jasnoća i dosljednost ne znače nedostatak empatije – dapače, one djetetu pružaju sigurnost.

Jedan od korisnih pristupa je kombinacija zabrane i alternative – „Da, ali...“ – da, možeš se igrati vodom, ali voda mora ostati u kadi. Da, možeš se penjati, ali ne po kuhinjskom stolu.

No, ponekad, u ključnim trenucima, najbolja opcija je jednostavno reći „ne“.

Možda te zanima... Što napraviti kad dijete bezobrazno odgovara ili je neposlušno? Vrtić

Granice i empatija mogu ići zajedno

Ono što je mnogim roditeljima izazovno jest strah da će postavljanjem granica ispasti strogi ili autoritarni. No, između krutih pravila i potpunog popuštanja postoji ravnoteža. Djeca koja odrastaju uz jasne, dosljedne granice imaju veće samopouzdanje, bolje razumiju odgovornost i lakše se snalaze u društvu.

Odgoj djece danas dolazi s nizom izazova, ali jedno ostaje sigurno – riječ „ne“ ne mora značiti manjak ljubavi. Naprotiv, kada dolazi iz brižnog i dosljednog pristupa, može biti upravo ono što je djetetu potrebno da se osjeća sigurno i zaštićeno.

Možda te zanima... Psihologinja se zapitala: Brkamo li nježno roditeljstvo s popustljivim roditeljstvom? Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.