Trudnice i mame u Njemačkoj

Izvan raspona! Odustani

Sortiraj odgovore

Najstariji
  • Najnoviji
  • Najstariji
  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • ivanka1

    Broj poruka: 1

    Prijavi adminu

    Pozdrav cure!! Nova sam na forumu i 8 mj mi je trudnoce! Inace se nalazim u Munchenu… zanima me dali imate dobrog dijecijeg lijecnika za preporuciti… lp svima 

  • Mary82

    Broj poruka: 27

    Prijavi adminu

    Pozdrav cure
    Moze li mi netko reci da li za upis u njemacku skolu treba prijevod nase svjedodzbe?
    Hvala

  • Avatar TinaZg1211

    TinaZg1211

    Broj poruka: 70

    Prijavi adminu

    Imam pitanje u vezi mutteschutz gelda. Malo sam zbunjena i nista ne razumijem. Dakle u radnom sam odnosu cijelo vrijeme( na zabrani rada) placa mi je inace bila 1200e brutto i 920e netto.i uredno sam je dobivala svaki mjesec. 24.04 sam otvorila mutteschutz geld. Isti taj mjesec sam dobila lohn koji je pisan 23.04 i na kojem se navodi ovako Gehalt 932 e i ispod toga Muttersch.geldzuschuss 106 e. Izracunato je 1038e i od toga sam netto dobila van 853e sto je manje nego inace ali ok. Od kada sam predala poslodavcu i u aok te papire za mutterschutz dakle 24.04og cekam da mi aok uplati novce ali jos nista. Sada ovaj mjesec je opet dosla placa od poslodavca ali na lohn karti pise samo  Mutteschutzgeldzuschuss 547e. Pa se ja pitam jel to ok jel to stima ? Jel samo to moja placa za ovih 6 tjedana prije poroda ?  Koliko mi aok jos mora uplatit ? Ovo mi je nekako jako malo novaca. Zovem aok cjeli dan javlja mi se automat. Slala sam im i mail cekam odgovor. Molim odgovor od vas ako se netko vas razumije u to da mi kaze .

    [lilypie.com]

  • Avatar Marijana12345

    Marijana12345

    Broj poruka: 948

    Prijavi adminu

    Mary82

    Pozdrav cure
    Moze li mi netko reci da li za upis u njemacku skolu treba prijevod nase svjedodzbe?
    Hvala


    Kakvu skolu bi upisala?

  • Mary82

    Broj poruka: 27

    Prijavi adminu

    Osnovnu, trebala bi u drugi razred krenuti

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    TinaZg1211

    Imam pitanje u vezi mutteschutz gelda. Malo sam zbunjena i nista ne razumijem. Dakle u radnom sam odnosu cijelo vrijeme( na zabrani rada) placa mi je inace bila 1200e brutto i 920e netto.i uredno sam je dobivala svaki mjesec. 24.04 sam otvorila mutteschutz geld. Isti taj mjesec sam dobila lohn koji je pisan 23.04 i na kojem se navodi ovako Gehalt 932 e i ispod toga Muttersch.geldzuschuss 106 e. Izracunato je 1038e i od toga sam netto dobila van 853e sto je manje nego inace ali ok. Od kada sam predala poslodavcu i u aok te papire za mutterschutz dakle 24.04og cekam da mi aok uplati novce ali jos nista. Sada ovaj mjesec je opet dosla placa od poslodavca ali na lohn karti pise samo Mutteschutzgeldzuschuss 547e. Pa se ja pitam jel to ok jel to stima ? Jel samo to moja placa za ovih 6 tjedana prije poroda ? Koliko mi aok jos mora uplatit ? Ovo mi je nekako jako malo novaca. Zovem aok cjeli dan javlja mi se automat. Slala sam im i mail cekam odgovor. Molim odgovor od vas ako se netko vas razumije u to da mi kaze .


    Hej Tina,poslodavac je sve dobro odradio. AOK steka. Uglavnom,to ide ovako: aok isplacuje za tih 6 tj  (a i kasnije za 8 tj.nakon poroda) max.13€ po danu. Trebali su vam poslati pismo koliko ce vam uplatiti. Oni vam trebaju uplatiti za tih 6.tj.u komadu a poslodavac isplacuje normalno u vrijeme kad bi vam bila placa da radite. On si izracuna: dobila si od aok toliko i toliko za 5.mj.a do neto place ti on mora uplatiti rest. Znaci,bitno je do neto place. I to onda mora biti iznos vase place kakva je bila u prosjeku zadnja 3 mj.prije Mutterschutza. Ja bih na vasem mjestu otisla u aok jer su vam novci vec trebali sjesti. Ja sam doduse u drugoj krankenskassi ali sam prve novce dobila par dana prije pocetka Mutterschutza a ovaj drugi dio 10 dana nakon poroda. A sto se tice te prve place za 4.mj.,i to je ok,prvi dio mj.ste radili pa dobili redovno placeno a otkad ste otvorili Mutterschutz 24.4.vam je izracunao koliko je njegov dio kao poslodavca a koliko od aok. Nadam se da sam dobro objasnila.

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Mary82

    Pozdrav cure
    Moze li mi netko reci da li za upis u njemacku skolu treba prijevod nase svjedodzbe?
    Hvala


    Nama nije trebalo. Nasa je cura isla u 1.razred u Hr i ovdje su je vratili u 1.jer nije znala jezik. 

  • Mary82

    Broj poruka: 27

    Prijavi adminu

    Hvala Zvijezda7
    A znaci tako, toga sam se i bojala 🙁
    Jel krenula uopce u drugi il su je odmah u prvi stavili?
    Koliko joj je trebalo da se snadje, jel joj bilo tesko, il oni s njima kroz igru uce?

  • zvijezda7

    Broj poruka: 73

    Prijavi adminu

    Mary82

    Hvala Zvijezda7
    A znaci tako, toga sam se i bojala 🙁
    Jel krenula uopce u drugi il su je odmah u prvi stavili?
    Koliko joj je trebalo da se snadje, jel joj bilo tesko, il oni s njima kroz igru uce?


    Vjeruj mi da je to bila bolja opcija. Posto smo mi dosli ovdje na kraj skolske godine isla je jos u 6. I 7.mj.u internacionalnu skolu,to je bila strahota. Mislim ovdje u Stuttgartu,ne znam kako je drugdje. U suzama je isla svaki dan,jezika nije apsolutno nista naucila u ta dva mj. Mislili smo da ce morati tamo u 2.ali smo dobili poziv od skole kojoj pripadamo adresom da moze kod njih ali u 1.
    To je bila redovna skola,cjelodnevna. Do Bozica je pricala dobro a do Uskrsa skroz normalno,kao i ostala djeca. Sad je 5.razred,ide u gimanziju i nitko ne pretpostavi da je rodjena negdje drugdje i ovdje dosla sa 7 godina. Ne brini,djeca brzo nauce,to je najmanji problem. 

  • Mary82

    Broj poruka: 27

    Prijavi adminu

    E hvala
    Nadam se da ce s vremenom biti ok..
    Mi sad selimo krajem 6 mj pa ne znam sto me sve ceka 🤪

Izvan raspona! Odustani

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.