Roditelji često dolaze na hitnu s isprikom: „Oprostite što smetamo.“ Ali pedijatri poručuju - ne, niste naporni. Ako osjećate da nešto nije u redu, to vrijedi poslušati.
Roditelji su često prvi koji primijete da s njihovim djetetom nešto „nije kao inače“. Možda nije temperatura visoka, možda dijete i dalje trčkara okolo, ali osjećaj u trbuhu ne da mira. I taman kad se odluče potražiti pomoć, često dolazi i isprika. „Oprostite što smetamo…“
Dr. Tamara Gafoor, liječnica hitne pedijatrijske pomoći u dječjoj bolnici u Montrealu, svakodnevno od roditelja čuje isto: „Oprostite što smo došli.“ No, kako kaže nema potrebe za isprikama.
„U pedijatriji, roditeljski instinkt znači sve“, objašnjasnia je dr. Gafoor. „Vi najbolje poznajete svoje dijete. Ako osjećate da nešto nije u redu, uvijek je vrijedno provjeriti bilo kod liječnika, u dežurnoj ambulanti ili na hitnom prijemu.“
Nakon smjene u kojoj je gotovo svaka obitelj osjećala neku vrstu krivnje jer je potražila pomoć, Gafoor je snimila TikTok video s jasnom porukom: Ako ste zabrinuti, dođite. To je ispravno.
@doctor.tammyg You never have to apologize for worrying about your child’s health. We would much rather see them and tell you everything is ok than have you keep them home when they’re not acting like themselves. You are not bothering us. You are not overreacting. You are not wasting anybody’s time. You are being a parent! #parentsoftiktok #childhealth #erdoctor #pediatrician #toddlerparents ♬ original sound - Dr. Tammy G | When To Freak
„Naša uloga nije samo da liječimo hitna stanja,“ kaže ona. „Tu smo i da damo podršku, pružimo informacije i umirimo kad je to potrebno. Puno mi je draže poslati obitelj kući s osjećajem mira nego da dijete stigne prekasno.“
Djeca, dodaje, često izgledaju stabilno i kad se u pozadini razvija ozbiljna bolest.
„Nevjerojatno su otporna, ali znaju kompenzirati sve dok odjednom više ne mogu,“ pojašnjava. „Dođete zbog temperature koja traje nekoliko dana, a ispadne da je to početak sepse i treba antibiotike u venu. Ili zbog bolova u trbuhu, koji se pokažu kao upala slijepog crijeva. Rana reakcija tu stvarno može spasiti stvar.“
Dolazak na pregled, poručuje Gafoor, nije smetnja to je roditeljsko zastupanje djeteta. „Mnogi mališani koje liječimo nemaju svoj glas, ne znaju još reći što ih boli. Vi ste njihov glas.“
Iako razumije da se neki roditelji boje da će ih netko proglasiti pretjerano zabrinutima, osobito ako se na kraju ispostavi da je problem bio manji dr. Gafoor naglašava: tražiti pomoć nikad nije pogrešno. Čak i kad je riječ o nečemu što nije hitno, poput sumnje na upalu uha. „Možda nije životno ugrožavajuće, ali treba liječenje. Ako ne možete doći kod svog pedijatra tjedan dana – naravno da ćete potražiti drugu opciju.“
Na kraju dana, kaže, najvažnije je jedno: „Ako vam se nešto ne čini kako treba to treba poslušati.“