Iako bebu ne možemo pitati izravno, znanost nam nudi neke zanimljive odgovore.
Roditelji znaju kad beba počne trljati oči, vrijeme je za spavanje. No, jesi li se ikada zapitala zašto to zapravo rade? Što ih potiče na to ponašanje i ima li ono neku fiziološku svrhu?
Iako bebu ne možemo pitati izravno, znanost nam nudi neke zanimljive odgovore.
“Ljudi općenito trljaju oči kad su umorni, a vjerujemo da je to povezano s osjećajem nelagode koji se javlja kad su mišići oka iscrpljeni,” kaže dr. Rebecca Dudovitz, profesorica pedijatrije na UCLA David Geffen School of Medicine, za Live Science.
Baš kao što ti se ramena ukoče nakon dugog sjedenja za računalom, tako se i očni mišići umore osobito kod beba koje danima pomno proučavaju sve oko sebe.
Osim toga, bebe trepću puno rjeđe nego odrasli, svega nekoliko puta u minuti što može dovesti do isušivanja očiju.
“Tvoje suze nisu samo slana voda,” objašnjava oftalmolog dr. Robert W. Arnold iz Alaska Children’s Eye & Strabismus centra. “Zdrava suza ima tri sloja, sluzavi sloj uz površinu oka, zatim sloj slane vode, a na kraju sloj ulja iz žlijezda na rubovima kapaka koji sprječava isparavanje”, piše Live sience.
Kad dovoljno ne trepćemo, ta se slojevita zaštita može raspasti i ostaviti suhe točke na površini rožnice. Trljanje očiju tako može poslužiti kao podsjetnik našem tijelu da trepne i obnovi taj zaštitni sloj, nešto poput uzdaha, ali za oči.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da pretjerano trljanje očiju može imati i negativne posljedice uključujući oštećenje rožnice ili povećani rizik od problema s vidom. Ponekad se spominje i teorija da trljanje očiju stimulira određene živce i snižava krvni tlak, ali dr. Arnold smatra da ta teorija ne drži vodu, osobito jer usporen rad srca kod djece može biti opasan.
U konačnici, najvjerojatniji razlog zbog kojeg bebe trljaju oči je prilično jednostavan: umorne su, oči su im suhe, i spremne su za san.