Beba Dojenje 01. kolovoza 2014.

Zašto je dojenje toliko važno za psihološki razvoj?

dojenje
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Povodom Tjedna dojenja donosimo vam video u kojem Tomislav Kuljiš iz Centra Prirodno roditeljstvo objašnjava koja je najvažnija uloga dojenja u psihološkom razvoju djeteta te kako se to može nadomjestiti ako mama ne doji

 

"Na temu dojenja danas ima puno kontroverzi u našem društvu i puno nerazumijevanja", kaže osnivač zagrebačkog Centra Prirodno roditeljstvoTomislav Kuljiš, autor programa Roditeljstvo i rani razvoj, te stiče kako je dojenje puno više od hranjenja, odnosno punjenja želuca djeteta.

Majčino mlijeko je najbolja hrana jer se prilagođava potrebama djeteta i njegovim razvojnim fazama te nema formule koja bi bila bolja od onog što daje majčino mlijeko, no još je puno važnije reguliranje djeteta kroz iskustvo dojenja, vraćanje njegovog sustava u stanje mira, objašnjava te dodaje: "Svaki put kad je uznemireno, dijete traži dojku da bi se izreguliralo i umirilo i jako je važno da takva iskustva ima svaki put kada treba."

"Bilo bi idealno da dojenje traje do dvije-tri godine, što preporučuje i Svjetska zdravstvena organizacija, a u redu je da potraje i četvrtu i petu godinu. Najvažnije je da dijete barem tijekom prve godine, dok traje faza simbioze, ima iskustvo dojenja, a da onda to traje dok god je moguće, odnosno dok god njegov sustav to traži", kaže Tomislav Kuljiš.

S obzirom da mnoge mame koje nisu mogle dojiti zbog trenda afirmacije dojenja osjećaju krivnju, Kuljiš napominje da ih nije u redu optuživati i da nema potrebe da se mama osjeća loše ako je izgubila mlijeko, jer onaj najvažniji dio dojenja može svome djetetu dati i na drugi način.

"Reguliranje se može ostvariti i kroz nježni kontakt, kroz puno kontakta kožom na kožu, kontakta očima, kroz bliskost, emocionalnu povezanost, tako da mama koja je izgubila mlijeko zaista ima priliku odraditi ono što je najvažnije kod dojenja. No ako već ima mlijeko i sve predispozicije za dojenje, dobro je da da svom djetetu iskustvo dojenja što god više može i dok god njegov sustav to traži", zaključuje autor programa Roditeljstvo i rani razvoj.

  • Važna obavijest
    Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
  • Avatar tena123
    tena123

    ovakvih članaka nikad dosta, mislim da većina majki ima želju dojiti ali nam nitko ne kaže da trebamo odmah učiti o problemima sa kojim se možemo susresti i zato se najviše odustaje od dojenja ili zbog nedovoljne ili nikakve potpore.. u svakom slučaju tekstovi o dojenju su korisni.. S druge strane ne pada mi na pamet i tko sam ja da osuđujem majke koje ne mogu, ne žele( ili nešto treće) dojiti, isto tako mi ne pada na pamet osuđivati majke koje dugo doje jer je i jedno i drugo jednako loše... umjesto toga svaka žena bi trebala gledati svoj izbor i svoja posla... trebala bi moći reći koji je njezin izbor bez da je netko osuđuje, a to će biti nemoguće sve dok pljujemo jedni po drugima i po nečijem izboru pa kakav god on bio..

  • Sirena4

    Ma dajte vise stvarno sa promoviranjem dojenja do 4. ili 5. godine. U Engleskoj djeca od 4 ili 5 godina kreću u 1. razred osnovne škole. Pa jeste li vi normalni? Svako dijete odrasta I postaje preveliko za pelene, bočicu, dudu pa tako I za dojenje. Ajmo pustit djecu da nose pelene dok žele, da piju bočicu dok žele, da dudaju dudu dok žele...Najbolje bi bilo da iz škole trče kući malo podojit cicu. To bi bilo najzdravije. Dojenje je rezervirano za bebe I to promoviranje dojenja velike djece mi zbilja nije jasno mada osobno imam troje djece

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.