Bebama nije potrebno puno kalorija, ali im zato treba puno hranjivih i zdravih sastojaka. Ipak, neka hrana koja se obično nudi bebama u osnovi je potpuno bezvrijedna i nezdrava hrana - bogata kalorijama, šećerom ili soli i siromašna hranjivim sastojcima.
Budući da su bebe tako male, lako im je popuniti prazne kalorije nezdravom hranom, ne ostavljajući mjesta za zdravu hranu bogatu hranjivim sastojcima. Ovaj prehrambeni deficit može čak i ometati razvoj, kaže liječnica i glasnogovornica Akademije za prehranu i dijetetiku Christine Gerbstadt. Zbog toga je važno znati koja je hrana najbolja za bebe, a koju treba izbjegavati, uključujući nezgodnu hranu i potencijalne opasnosti od gušenja.
Evo popisa najgorih izbora hrane za beba, prema pisanju BabyCenter-a.
Hrenovke i druga opasna hrana
Tvrda, ljepljiva, skliska, krupna i okrugla hrana nije sigurna za malu djecu jer se njome lako mogu ugušiti. Zato ne daj svojoj bebi hrenovke, kobasice, velike komade mesa ili sira, cjelovito grožđe, kokice, krupno sirovo povrće i cjelovite orašaste plodove i sjemenke. A kad jednom počneš služiti hranu bebi, obavezno ju nareži hranu na komade ne veće od pola centimetra.
Gazirana pića
Prema istraživanju iz 2008. o prehrambenim navikama dojenčadi i mališana, nekim se bebama svakodnevno poslužuju bezalkoholna pića. Isto istraživanje pokazalo je da je do 24. mjeseca više od 10 posto mališana pilo gazirana pića svaki dan. Gazirana pica ne sadrže apsolutno nikakve hranjive sastojke, a pijenje takvih pića, znači da bebe jedu i piju manje hranjive hrane koja je njihovom tijelu zaista potrebna. Također, ova vrsta pića sadrži gomilu šećera, što može uzrokovati karijese i druge problem sa zdravljem.
Prženi krumpirići
Još jedno veliko istraživanje iz 2008. provedeno u SAD-u, pokazalo je da oko 14 posto 9-mjesečne djece jede pomfrit barem jednom tjedno. Ta se brojka povećava do više od 40 posto do 12. mjeseca života, što čini pomfrit odnosno pržene krumpire među glavnim povrćem koje konzumiraju mališani - i označava početak nezdravih navika. Važno je smanjiti brzu hranu na meniju bebe, jer je puna masti, šećera, soli i kalorija, a ima malo zdravih hranjivih sastojaka. Ako ipak trebaš nešto brzo i u pokretu, mnogi lanci sada nude zdraviji izbor, uključujući jogurte i voćne pripravke.
Obrađena hrana
Ljudi definiraju 'prerađenu' hranu na različite načine, ali općenito, što se hrana više modificira od onoga što je prvotno ulovljeno, uzgojeno ili uzgojeno - i što je duži popis sastojaka - to je ona više obrađena. Drugim riječima, što je hrana više obrađena, to više hranjivih vrijednosti opada, a to više raste sadržaj šećera, soli i masti. Obroci napravljeni posebno za bebe mogu biti zdravi i prikladni. Najbolje pripremljena dječja hrana sadrži malo sastojaka, bez dodane soli, šećera ili modificiranog škroba.
Deserti od želatine
Većina kolača su gotovo samo šećer, umjetna boja i umjetni okus s malom količinom želatine kako bi bili primamljivi. Domaća želatina napravljena od voćnog soka i šećera eliminira umjetne aditive, ali u osnovi je to ipak samo voćni sok i zaslađivač. Zdrav desert prilagođen djeci je primjerice pečena, pasirana jabuka s malo cimeta. Prirodno je slatka i ima dobra vlakna, vitamine i ukusnu, glatku teksturu.
Sok i voćni napitci
Svakako, ovakvi napitci sadrže voće, ali to ne znači da su zdravi. Vlakna u svježem voću uglavnom se gube u procesu proizvodnje, a ono što je ostalo je -puno šećera. Sok također može kod nekih beba izazvati proljev. Korištenje soka za zaslađivanje hrane bebe također nije dobra ideja: šećeri u soku mogu ubrzati probavu hrane, ometajući sposobnost tijela da apsorbira hranjive sastojke.I nemoj se zavaravati tvrdnjama oglašivača da sok pruža bebama potreban vitamin C. Bebe lako mogu dobiti vitamin C iz jedne male porcije voća!