Beba Saznajte sve o probavi beba 10. ožujka 2017.

Što znači neredovita probava nakon uvođenja dohrane?

beba, dohrana
Foto: Thinkstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Kod beba se zatvor i usporena probava često javljaju nakon uvođenja dohrane, no ne trebate brinuti jer je to normalna pojava

Američko udruženje obiteljskih liječnika definiralo je opstipaciju, odnosno zatvor, kao odgođeno ili otežano pražnjenje crijeva u trajanju od dva do tri tjedna. U većini slučajeva ovo stanje više zabrinjava i djeluje na roditelje nego na dijete koje pati od opstipacije.

Normalan broj stolica kod djece na dohrani

Dojene bebe češće imaju stolicu od onih koje se hrane na bočicu. Nema pravila oko broja stolica u toku dana: neke imaju stolicu jednom, neke dva puta dnevno, dok druge to čine nakon svakog obroka. Mnoge majke se zabrinu kad beba odjednom nema stolicu nekoliko dana. Uvođenjem dohrane, u redu je da dijete ima jednu stolicu tijekom sedam, pa čak i do deset dana. Zatvor se pogotovo javlja kad uvodite jednu za drugom namirnice koje stvrdnjavaju stolicu, poput riže i banana ili tijekom prelaska s majčinog mlijeka na adaptirano. Tvrđa stolica i kratkotrajni zatvor često se mogu riješiti dovoljnim unosom tekućine te reguliranom prehranom.

Što učiniti kad dođe do zatvora?

Probavni sustav beba razvija se i sazrijeva do četvrtog mjeseca starosti, stoga ni ne čudi da sasvim male bebe nemaju ustaljen ritam pražnjenja crijeva. Kod beba hranjenih mliječnim pripravkom, stolica je tamnije žute do smeđe boje, tvrđa je i intenzivnijeg mirisa. Mijenja se pri uvođenju prijelaznog mlijeka u prehranu te kao što smo spomenuli - uvođenja dohrane. 

beba jede prehrana dohrana | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Kako bi se uspostavila normalna probava, treba pokušati s davanjem malih količina prokuhane vode nakon ili između obroka. Potrebno je pripaziti i na način pripreme adaptiranog mlijeka, odnosno da se mliječnom prahu dodaje dovoljno vode. Važno je pratiti uputstva na kutiji ili savjete liječnika. Ujedno, kada zatvor nastupi kod djece koja se hrane dojenačkim mliječnim pripravcima, treba razmisliti o zamjeni standardne mliječne hrane posebno prilagođenom formulom za dojenčad jer na prirodan način veže vodu i omekšava stolicu te olakšava pražnjenje crijeva. 

Isto tako, od velike pomoći je masiranje bebinog trbuščića u smjeru kazaljke na satu:

  • Postavite ruke na djetetov pupak i masirajte kružnim pokretima, pomicanjem ruku van i dalje od centra bebinog trbuh.
  • Polegnite bebu na leđa i lagano primite noge i postavite ih u polusavijeni položaj. Lagano pomičite bebine noge kao da vozi bicikl.
  • Topla kupka opušta bebu i može pomoći crijevima da prorade pa se masiranje preporučuje naročito nakon kupanja.  beba, trbuščić, masaža | Author: Thinkstock Foto: Thinkstock

Kada je riječ o uvođenju hrane, započnite s namirnicama koje ne zatvaraju, primjerice sa šljivama, breskvama i zelenim povrćem. Pritom pratite kalendar dohrane i ako beba ne prihvaća te namirnice ili i dalje ima zatvor, probajte joj ponuditi razrijeđeni sok od šljive u čašici na kljun. Jednom kad bebina stolica postane redovitija, počnite ponovno uvoditi neke od početnih namirnica, ali u manjoj količini i rjeđe. Tako ćete moći znati koja hrana omekšava stolicu vaša bebe i koliko je treba kako bi imala redovitu probavu.

Preporučene namirnice i dodatni savjeti

Nutricionisti ističu kako postoje određene namirnice koje se tradicijski, iskustveno i klinički dokazano vezuju uz prevenciju i rješavanje konstipacije, a to su probiotici, suhe šljive, zob, vlakna (poput pšeničnih mekinja ili zobenih vlakana) te kvinoja. Razgovarajte s pedijatrom koji vam može preporučiti omekšivač stolice, lubrikant te laksative. Glicerinski čepići stimuliraju rektum i pomažu djetetu da obavi nuždu. Povremena uporaba čepića je opravdana, međutim, ne bi ih trebalo primjenjivati učestalo, stoga to nemojte raditi na svoju ruku. Za bolju probavu, preporučuju se i probiotski pripravci koji održavaju ravnotežu crijevne mikroflore. 

Fill out my online form.

Pročitajte pravila nagradnog natječaja!

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.