Definicija mjesečarenja uključuje hodanje u snu. Pojava je obično nasljedna, a može početi i u dojenačkoj dobi. Ima li razloga za zabrinutost, pojašnjavaju pedijatri
Uspavljivanje i spavanje bebe jedan je od najvećih izazova novih roditelja, a često bebe ne spavaju kao u poznatoj uzrečici 'Spava kao beba'. Neka djeca imaju izrazito nemiran san, često se bude, bacaju po krevetiću, a što kad počnu hodati iako se čini da nisu budne? Mogu li djeca mjesečariti?
"Definicija mjesečarenja uključuje hodanje u snu. Ta je pojava obično nasljedna, javlja se u dobi od oko četiri godine života, što ne znači, da se ne može javiti i ranije. Jedan od mogućih uzročnika je premorenost, stoga je dobro dijete stavljati ranije spavati. I dojenče se može umoriti od svojih svakodnevnih aktivnosti. Samo po sebi, mjesečarenje ne predstavlja za dijete ni emocionalni ni psihološki problem, tako da nema mjesta za brigu. Dizanjem uz rešetkicu, vaše dijete pokazuje sklonost nekim radnjama tijekom sna, ali hoće li biti mjesečar, možda je još rano za prognozirati. Za sada je sigurno u svojem krevetiću. Naravno, trebat će malo pripaziti kada prohoda i bude sposobno samo ustati iz kreveta", kaže Mirjana Kolarek Karakaš, dr. med., spec. pedijatar.
"Mjesečarenje ili somnabulizam može, iako rijetko, početi još u dojenačkoj dobi. Čak 15 posto djece mjesečari i poremećaj je često nasljedan. San se inače sastoji od pet faza koji čine jedan ciklus, a tijekom noći se ponavlja 4-5 takvih ciklusa. Prve četiri faze su NREM faze spavanja bez snova, dok je peta faza poznata kao REM faza spavanja kada se sanja. Somnabulna aktivnost se najčešće javlja u 3. i 4. fazi spavanja, može trajati od nekoliko minuta do pola sata. To su faze dubokog sna kada je osobu teško probuditi i ako se probudi osjeća se dezorijentirano, zbunjeno i ne sjeća se što je bilo. Hoće li vaše dijete ustati kada počne hodati, vidjet ćete. Svakako treba i o tome voditi računa jer kod mjesečara treba paziti da se ne ozlijede. Mjesečarenje je obično bezazlen poremećaj u sazrijevanju mozga, privremeno je i najčešće nestaje s odrastanjem", kaže Iva Palčić, dr.med. spec. pedijatrijske nefrologije iz Poliklinike za dječje bolesti Helena te dodaje da u slučaju ako su epizode učestale svaku noć, potrebno je potražiti savjet neuropedijatra i katkad učiniti EEG snimanje, ali to je vrlo rijetko.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.