Vrtić Razvoj od 2. do 6. godine 08. ožujka 2024.

Alternativni pristup disciplini u odgoju: Kako kaznu i vikanje zamijeniti razumijevanjem i poštivanjem?

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Disciplina u odgoju djece je tema koja uvijek izaziva mnogo pitanja i rasprava među roditeljima. Tradicionalni pristupi, poput kazni i vikanja, često nisu efikasni na dugoročnoj osnovi i mogu negativno utjecati na djetetov emocionalni i mentalni razvoj.

Alternativni pristupi disciplini, koji se temelje na razumijevanju i ljubavi, mogu stvoriti pozitivnu atmosferu u obitelji i pomoći djeci da razviju samopouzdanje, empatiju i odgovornost.

Jedan od ključnih elemenata alternativnog pristupa disciplini je komunikacija. Umjesto izricanja kazni ili vikanja, roditelji uspostavljaju otvorenu i podržavajuću komunikaciju s djecom. To znači slušati njihove osjećaje, mišljenja i potrebe te im pružiti podršku i razumijevanje. Kada dijete osjeća da je saslušano i shvaćeno, vjerojatnije je da će surađivati i učiti iz situacija.

U alternativnom pristupu odgoju, važno je postaviti jasna očekivanja i granice, ali na način koji potiče pozitivno ponašanje umjesto straha od kazne. Umjesto kažnjavanja djeteta zbog negativnog ponašanja, roditelji usmjeravaju pažnju na podučavanje pozitivnih vještina i rješavanje problema. Na primjer, umjesto kažnjavanja djeteta zbog loših ocjena, roditelji rade s djetetom kako bi mu pružili dodatnu podršku i pomogli mu u razvijanju boljih strategija učenja.

Možda te zanima... Zašto je vikanje na djecu dugoročno štetno? Pet je razloga Vrtić

Također je važno prepoznati i nagraditi pozitivno ponašanje. Pohvala i nagrade mogu biti snažan motivator za djecu i pomoći im da shvate što se očekuje od njih. Umjesto naglašavanja grešaka i nedostataka, nagraditi i cijeniti trud i postignuća djeteta.

Kada se suočavaju s izazovnim situacijama, alternativnim pristupom odgoju, roditelji pokušavaju ostati smireni i kontrolirati svoje emocije. Vikanje ili gubitak kontrole samo će dodatno eskalirati situaciju i otežati rješavanje problema. Umjesto toga, roditelji pružaju djetetu podršku i pomoć kako bi ono razumjelo svoje osjećaje i naučilo ih izražavati na zdrav način.

Jedan od elemenata alternativnog pristupa odgoju je i modeliranje. Djeca uče ne samo iz riječi, već i iz primjera koje im pružaju roditelji i druge odrasle osobe u njihovom životu. Stoga je važno da roditelji budu svjesni svoje uloge kao uzora i da nastoje živjeti vrijednosti i ponašanja koja žele prenijeti na svoju djecu.

Kada roditelji pokazuju pozitivne primjere ponašanja, poput empatije, samokontrole, poštovanja prema drugima i rješavanja problema na konstruktivan način, djeca imaju priliku naučiti te vještine i internalizirati ih kao svoje vlastite. S druge strane, ako roditelji pokazuju negativne primjere ponašanja, poput agresije, nepoštovanja ili nedosljednosti, djeca također mogu internalizirati te obrasce ponašanja.

Na kraju, ključan element alternativnog pristupa disciplini, ali i odgoju općenito je ljubav. Djeca trebaju osjećati da su voljena i prihvaćena bez obzira na svoje postupke. Umjesto da ih kažnjavamo ili kritiziramo, trebali bismo im pružiti ljubav, podršku i razumijevanje. Kada djeca osjete ljubav i podršku od svojih roditelja, vjerojatnije je da će razviti samopouzdanje i pozitivno ponašanje.

Ukratko, alternativni pristup disciplini u odgoju temelji se na razumijevanju, ljubavi i poštovanju. Umjesto kazni i vikanja, radimo na se otvorenoj komunikaciji s djecom, postavljanju jasnih očekivanja i granice, nagrađujemo pozitivno ponašanje i pružamo podršku i razumijevanje u izazovnim situacijama. Kroz modeliranje pozitivnog ponašanja, komuniciranje s ljubavlju i pružanje podrške, gradimo temelje za sretne, zdrave i ispunjene obiteljske odnose. U svakom trenutku, učimo i rastemo zajedno - s ljubavlju kao našim vodičem.

Možda te zanima... Posramljivanje i kažnjavanje djece ne djeluje! Evo što trebaš raditi umjesto toga Roditelji
Antonia Domović, mag. prim. educ.
Autor kolumne

Antonia Domović, mag. prim. educ.

Kao magistra primarnog obrazovanja i edukatorica roditelja s više od desetljeća iskustva u radu s djecom i roditeljima, svakodnevno produbljujem svoje znanje kroz teoriju, ali i kroz praksu, u ulozi majke jednog živahnog dječaka i uskoro malene djevojčice. Kroz stalno usavršavanje na području Montessori pedagogije, vjerskog odgoja i psihoterapije, svakodnevno učim kako su roditeljstvo i osobni razvoj neraskidivo povezani, a svaki korak na tom putu doživljavam kao priliku za rast, uvjerena da svjesno roditeljstvo znači prepoznati vlastite rane i koristiti ih kao temelj za izgradnju dubljih, zdravijih odnosa s našom djecom. Iz te duboke povezanosti stručnosti i osobnog iskustva, nastala je @mamina_sveznalica – zajednica na Instagramu koja pruža roditeljima alate, podršku i inspiraciju da postanu istinski vođe svojoj djeci. Kroz ovu platformu pomažem roditeljima da razviju svijest o svojim odgojnim postupcima, razumiju naslijeđene obrasce i preuzmu aktivnu ulogu u oblikovanju budućnosti svoje obitelji. Moj cilj je osnažiti roditelje da prepoznaju i aktiviraju svoje potencijale, kako bi svojoj djeci pružili ne samo ljubav i podršku, već i čvrst temelj emocionalne stabilnosti i samopouzdanja. Vjerujem da svako dijete zaslužuje roditelja koji je spreman rasti zajedno s njim te da svaki roditelj ima moć postati vođa koji će svoje dijete voditi kroz život s mudrošću, snagom i ljubavlju. Zajedno gradimo snažne obitelji – jer upravo u njima leži istinska snaga naše budućnosti!

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.