Vrtić 07. ožujka 2025.

Liječnici podržavaju potpunu zabranu udaranja djece u Engleskoj

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Škotska je prva u UK zabranila tjelesno kažnjavanje u studenom 2020., a Wales ju je slijedio u ožujku 2022.

Vodeći dječji liječnici pridružili su se pozivima na potpunu zabranu fizičkog kažnjavanja djece u Engleskoj, ističući da nema nikakvih dokaza da takva praksa ima pozitivan učinak na njihovu dobrobit. Trenutno je udaranje djece u Engleskoj nezakonito, osim ako se ne smatra „razumnom kaznom“.

No, Kraljevski koledž pedijatrije i dječjeg zdravlja (RCPCH) sada želi ukloniti taj pravni izuzetak kroz izmjenu zakona koji je trenutno u parlamentarnom postupku.

Možda te zanima... Batine kao odgojna metoda: Stručnjaci su izričito protiv, ali neki roditelji se ne bi potpuno složili s njima Roditelji

Iz Ministarstva obrazovanja poručuju da vlada nema planove mijenjati zakon o tjelesnom kažnjavanju, ali da ostaju predani tome da svakom djetetu osiguraju najbolji mogući početak u životu. Prof. Andrew Rowland, predstavnik RCPCH-a za zaštitu djece, rekao je: „Vrijeme je da ova kazna iz viktorijanskog doba ode u povijest.“

Ako dovoljan broj zastupnika podrži izmjenu Zakona o dobrobiti djece i školama, koju je u siječnju predložila laburistička zastupnica Jess Asato, opravdanje tjelesnog kažnjavanja kao „razumne kazne“ bilo bi potpuno ukinuto u Engleskoj.

Trenutno pravila o tjelesnom kažnjavanju djece variraju unutar Ujedinjenog Kraljevstva.

U Škotskoj i Walesu fizičko kažnjavanje je već zabranjeno, dok u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj još uvijek postoji pravni izuzetak za „razumnu kaznu“. U Engleskoj je ta odredba uključena u Zakon o djeci iz 2004. godine, ali fizičko kažnjavanje djece dopušteno je još od 1860. godine.

Škotska je prva u UK zabranila tjelesno kažnjavanje u studenom 2020., a Wales ju je slijedio u ožujku 2022.

Prof. Rowland ističe da je već 67 zemalja diljem svijeta uvelo zabranu tjelesnog kažnjavanja djece, dok ih još 20 planira učiniti isto.

Vlada je izjavila da „pažljivo prati“ promjene u Škotskoj i Walesu, ali zasad nema namjeru mijenjati zakon.

Glasnogovornik vlade rekao je da predloženi zakon predstavlja „najveću reformu u zaštiti djece u posljednjih nekoliko desetljeća“ te da je vlada prioritet stavila na reformu sustava socijalne skrbi kako bi poboljšala zaštitu djece i poboljšala suradnju između obrazovnih, zdravstvenih i socijalnih službi.

Roditelji u grupi za senzornu igru beba u Saleu (Greater Manchester) rekli su za BBC da su svi protiv fizičkog kažnjavanja djece, no neki su neodlučni oko toga treba li vlada donositi takve zakone.

Majka Leanne Casey smatra da bi roditelji „trebali moći disciplinirati djecu kako oni smatraju prikladnim“, ali dodaje: „Ne podržavam tjelesno kažnjavanje djece, pa ako je zabrana ono što je potrebno, onda to podržavam.“

Otac Oli Harrison kaže da se nikada ne bi miješao u odgojne metode drugih roditelja, ali misli da bi zabrana „vjerojatno bila korisna“ jer bi se tako uklonila pravna siva zona.

Prof. Rowland ističe da tjelesno kažnjavanje „nedvojbeno šteti zdravlju djece“ te da nijedna znanstvena studija nije pronašla dokaze o pozitivnim učincima fizičkog kažnjavanja na dječju dobrobit.

Pozivi na zabranu tjelesnog kažnjavanja pojačali su se nakon tragičnog slučaja desetogodišnje Sare Sharif.

Sara je ubijena u kolovozu 2023. godine nakon dvogodišnjeg „mučenja“ od strane svog oca i maćehe.

Njezin otac, koji je nakon zločina pobjegao u Pakistan, nazvao je englesku policiju i tvrdio da je Saru „zakonski kaznio“ prije njezine smrti.

U Engleskoj je već nezakonito nanijeti djetetu stvarnu ili tešku tjelesnu ozljedu, kao i postupati prema djetetu okrutno, ali prof. Rowland napominje da istraživanja pokazuju kako su djeca koja su fizički kažnjavana izloženija ozbiljnom fizičkom nasilju.

Potpuna zabrana tjelesnog kažnjavanja, kaže on, pomogla bi vlastima da jasno odrede granicu i poruče da fizičko kažnjavanje djece „nikada i ni pod kojim okolnostima nije zakonito“.

Prijedlog zakona podržale su i druge organizacije, uključujući Nacionalno društvo za sprječavanje okrutnosti prema djeci (NSPCC).

Joanna Barrett iz NSPCC-a upozorava da je tjelesno kažnjavanje povezano s „depresijom, anksioznošću, povećanom agresijom i asocijalnim ponašanjem“ te da je zakonska promjena hitno potrebna.

„Znamo da tjelesno kažnjavanje još uvijek čini dio djetinjstva prevelikog broja djece u Engleskoj“, rekla je.

No, nisu svi suglasni.

Simon Calvert iz kampanje „Be Reasonable“ izjavio je za BBC Radio 5 Live da su liječnici pretjerali sa svojim zahtjevima.

Smatra da je „nerazumno kažnjavanje“, poput fizičkog zlostavljanja djeteta, već nezakonito te izražava zabrinutost da bi novi zakon mogao dovesti do toga da roditelji budu kazneno gonjeni i za najmanje fizičke korekcije, poput laganog tapšanja po ruci.

Lynn Perry, izvršna direktorica humanitarne organizacije Barnardo's, zaključuje:

„Nikakav oblik nasilja nad djecom nije prihvatljiv. A ipak, djeca i dalje imaju manju pravnu zaštitu od fizičkog napada nego odrasli.“

Možda te zanima... Kazna i posramljivanje ne stvaraju pozitivne promjene u ponašanju - postoji i bolji način Vrtić
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.