Nenasilni, edukativni, simpatični i poučni - takvi su svi ovi crtići koje vam preporučujemo za vaše najmlađe. Neke od njih možete gledati na televiziji, a neke trenutno samo na YouTubeu
Praščić Peppa
BAFTA-om nagrađena britanska animirana serija koja se prikazuje od 2004. godine; a čija jednostavna animacija jasnih linija i vedrog pastelnog kolorita prati obitelj antropomorfiziranih životinja sa središnjim likom bistrog praščića Peppe, njenog malog brata Georgea, Mame i Tate koji žive i nose se s tipičnim obiteljskim poteškoćama, problemima pri odrastanju i komunikaciji s vršnjacima. Sjajno nijansirani karakteri u prepoznatljivim svakodevnim situacijama (kompetitivnost među djecom, poglavito braćom i sestrama, Peppina sklonost naređivanju i zdravoj i vedroj dječjoj samocentriranosti, interaktivna ponašanja mlađe djece na igralištu, pri plivanju ili druženjima, otkrivanje svijeta kroz godišnja doba, vremenske pojave, vrtlarenje ili umjetnost, bilo muzejsku institucionalnu ili kućnu pri kreativnom istraživanju glazbenih instrumenata, odnosno plesa ili slikanja) vedrinom, dobrohotnošću i kreativnošću riješavaju brojne psihološke probleme svoje djece i Peppu čine snažnim poučnim štivom kako za predškolarce i mlađu vrtićku dob, tako i za njihove roditelje.
Slična animacijska serija: predškolskoj djeci namijenjeno Malo kraljevstvo (Little Kingdom) s likovima iz magičnog svijeta – vilama i patuljcima, koje je također osmislio i realizirao Peppin stvaralački tim, a prikazuje se na Nickelodeonovom Nick jr. programu, odnosno snažnim psihološkim protkana Mala princeza (Little Princess).
Vrijeme za Timmyja
Na ovom ljupkom BAFTA-om nagrađenom serijalu čuvenog tvorca Wallacea i Gromita – britanskog Aardmanovog animacijskog studija, predškolska se djeca kroz potpuno razumljivu radnju, iako prezentiranu bez teksta, s dražesnim likovima životinja (janje, sova, jež, mačka…) u koloritnom okruženju, uče vrednotama socijalizacije, uspostavljanju prijateljstava, radostima dijeljenja s drugima, prihvaćanju pogreški.
Slična animacijska serija: Aardmanov Janko Strižić (Shaun the Sheep) namijenjen nešto starijoj djeci, također s janjetom u centru radnje i također predstavljen bez govora, ali prepun suptilnog humora situacije i slapstick-gegova, u kojem svakako uživaju i odrasli. Tu je i poljski naslov Krtek (prvi prikazan daleke 1957. godine), o iskrenoj i dobrodušnoj maloj krtici uvijek spremnoj pomoći prijateljima životinjama u nevolji ili retro-češki Dašenka (po knjizi Karela Čapeka iz 1933. o terijerki Dašenki, iz šrtenetove perspektive, prezentiran u kombiniranoj igrano-animiranoj tehnici). Spomenuti treba i melankoličnu nježnu trolovsku obitelj Moomina i njihove začudne i neobične dogodovštine te domaću legendu Baltazara.
Dora istražuje i Diego istražuje
Edukativna američka serija Nickelodeonove produkcije koja postoji u dvije verzije – od 2000. za djevojčice (Dora, koja putem raznih dogodovština upoznaje svijet oko sebe) i od 2005. za dječake (Diego, koji diljem svijeta spašava životinje). Interaktivan i inovativan serijal koji i doslovno komunicira sa svojom publikom, uči ih strani jezik (u originalu španjolski, kod nas engleski) ali i brojne pojmove još uvijek nepoznate u životima mlađih gledalaca, polučio je ogromnu popularnost diljem svijeta.
Slična animacijska serija: edukativni crtić Einsteinčići (Little Einsteins) umješno podučava umjetnosti – klasičnoj glazbi i slikarstvu te kulturama diljem svijeta, a takvi didaktičko-interaktivni crtići postaju hit te su iznjedrili i niz kvalitetnih domaćih serijala, mahom za stariju djecu, poput odlične stihovane i minimalistične Čarobne ploče, odnosno Šarenog vremeplova ili Laboratorija na kraju svemira.
U vrtu pod zvijezdama
Mlađoj djeci do četvrte godine života namijenjen je također BAFTA-om nagrađen BBC-jev serijal U vrtu pod zvijezdama; pantomimične, plutajuće radnje, dugih koloritnih kadrova bez zahtjevnije narativnosti, odnosno ciljanoj publici bliskog repetitivna izražavanja, opetovanja slogova i songova, s nizom likova neobičnih imena (Jasna Basna, Maka Paka, Hahavci…) a cilj mu je, prema riječima autora, pomoći djeci da se umire i zaspu bez stresa i nasilnih tv-programa kakvima su počesto izloženi.
Slična animacijska serija: kontroverzni, hvaljeni i osporavani Teletubbiesi, napravljeni i osmišljeni od strane iste kreativne ekipe koja stoji i iza Vrta pod zvijezdama i također namijenjeni najmlađoj dječjoj dobi. A sličan efekt postižu songovi i programi na Televiziji Baby TV za najmlađe ili Baby Einstein serijal, no posebno se ističe Nick jr.-ov Emmyjem nagrađen Wonder Pets, realiziran u formi mjuzikla, o malom gvinejskom praščiću, kornjači i patki koji poput super-junaka spašavaju životinje u nevolji, kao i dražesni, najmlađima namijenjen francuski Dim Dam Dum (Dim Dam Doum).
Zvonko
Kanadsko-američki animirani serijal iz 1998. godine, inspiriran nizom slikovnica britanske spisateljice Enid Blyton, od kojih je prva izišla 1949. godine. Nestašni, ali dobroćudni drveni lutak koji živi u Zemlji igračaka s ostalim njenim stanovnicima, Zvonko je prototip prosječnog malenog dječaka sa svim svojim nestašlucima i dogodovštinama koje se zbog njegovog dobrog srca uvijek dobro i završe, a prikazuje se u lutkarskoj stop-animaciji.
Slična animacijska serija: lutkarskom stop-animacijskom tehnikom prezentirani su i naslovi Poštar Pat (Postman Pat), Vatrogasac Sam (Fireman Sam) ili Medo Rupert (Rupert Bear) mahom namijenjeni dječačkoj publici, kao i prema mlađim djevojčicama usmjerenije dogodovštine antropomorfiziranog vrtnog cvijeća Fifi i cvjetnog društva (Fifi & the Flowertots). U sličnu kategoriju, iako nije rađen stop-animacijom, pripadaju i pustolovine ljupke djevojčice Jagodice Bobice (Strawberry Shortcake) i njenih prijateljica djevojčica i životinja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Miss7Mama dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Miss7Mama te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.