Kao roditelji, želimo pomoći, ali važno je paziti što govorimo kada su djeca tužna. Neke fraze mogu zvučati grubo ili učiniti da se dijete osjeća neshvaćeno.
Bez obzira na to koliko se trudiš izbjeći, uvije͏k će se pojaviti trenutak kada će tvoje dijete biti tužno. Možda͏ je izgubilo omiljenu igračku na pu͏tu, ͏pao mu je sladoled ili im͏ je prekinuta omi͏ljena serija. Ponekad su ͏razlozi još bitniji – najbolji prijatelj se seli ili obitelji dolazi do gubitka.
Kao roditelji, želimo pomoći, ali važno je paziti što govorimo kada su djeca tužna. Neke fraze mogu zvučati grubo ili učiniti da se dijete osjeća neshvaćeno. Kako im onda pomoći kroz te trenutke?
Prvo, izbjegavaj govoriti ove rečenice:
1. „Zašto si tako osjetljiv/a?“
„Jezik i ton koji koristimo mogu pomoći djetetu da se osjeća saslušano, shvaćeno i sigurno“, kaže Daniel Rinaldi, terapeut koji radi s djecom. Umjesto ove rečenice, bolje je reći: „Vidim da prolaziš kroz teške emocije. Svatko ih drugačije doživljava i to je u redu. Ovdje sam za tebe.“
2. Sve što sugerira da je plakanje loše
Djeca tek uče kako se nositi s emocijama, a suze su prirodan dio tog procesa.
„Fraze poput ‘nemoj plakati’ mogu potaknuti potiskivanje emocija“, kaže dr. Sean Akers, dječji psiholog iz Dječjeg medicinskog centra u Omahi. Bolje je reći: „Plakanje je zdrav način izražavanja emocija. Tu sam ako ti trebam.“
3. „Drugi imaju puno gore probleme.“
Iako je to možda istina, uspoređivanje nije korisno. „Tuga nije natjecanje, a usporedbe mogu pogoršati situaciju“, ističe dr. Akers. Umjesto toga, pomozi djetetu da nauči razlikovati velike i male probleme kroz razgovor – ali tek kad se smiri.
4. „Ti si puno 'teži/a' od (brata, sestre, prijatelja)“
Ova rečenica može narušiti djetetovo samopouzdanje i odnose s drugima.
„Ona sugerira da je dijete manje vrijedno i da su njegovi osjećaji pogrešni“, objašnjava terapeutkinja Taylor Lindskoog. Dugoročno, to može stvoriti ljubomoru i rivalstvo među braćom i sestrama.
5. „To stvarno nije velika stvar.“
Ono što se tebi čini maleno, djetetu može biti ogroman problem.
„Djeca svijet doživljavaju drugačije od odraslih, i ono što nama izgleda sitno njima može biti veliko“, kaže dr. Nikki Hurst. Umjesto da umanjuješ problem, bolje je reći: „Razumijem da ti je ovo važno. Želiš li razgovarati o tome?“
6. „Nemaš razloga biti tužan/tužna.“
Nekad djeca ne mogu ni sama objasniti zašto su tužna.
„Tuga može biti rezultat genetike, okoline ili jednostavno osjećaja koje dijete još nije izrazilo“, kaže dr. Myo Thwin Myint. Umjesto ove rečenice, pitaj: „Svi se ponekad osjećamo tužno. Želiš li podijeliti što te muči?“
7. „Budi veliki/a!“
Djeca su – djeca. Njihove emocije su velike i intenzivne, i to je u redu.
„Umjesto da ih tjeraš da se ponašaju odraslo, trebaš im pomoći da nauče kako izraziti svoje emocije“, kaže dr. Hurst. Primjer bolje rečenice: „U redu je osjećati se tužno. Želiš li razgovarati o tome?“
8. Sve što potiče „toksičnu pozitivnost“
Fraze poput „nasmiješi se i misli pozitivno!“ mogu zvučati umanjujuće.
„Takve rečenice često minimiziraju i odbacuju osjećaje djeteta“, upozorava dr. Akers. Umjesto toga, reci: „Znam da si tužan/tužna i to je u redu. Uzmi vremena koliko ti treba, ovdje sam za tebe.“
9. „Preboli to.“
Tuga se ne može jednostavno „isključiti“.
„Baš kao što se neki fizički simptomi ne mogu riješiti snagom volje, isto vrijedi i za emocije“, objašnjava dr. Myint. Umjesto ove fraze, pomozi djetetu pronaći načine kako se osjećati bolje.