Žene u trudnoći zaista imaju poteškoća s pamćenjem, i to je razlog zašto trudnice često gube stvari, potvrdili su znanstvenici
Znaš ono kad kreneš po nešto, pa staneš i nemaš pojma niti otprilike što si krenula uzeti? Ili te prijateljica zove, da te pita kasniš li na kavu... A ti doma, pred televizorom, ni na kraj pameti da imaš dogovor za kavu. I onda pomisliš 'pa dobro što se to događa?!', padne ti na pamet Alzheimer i slične stvari.
No, nije. Ako tvoj trbuščić raste i u njemu beba, ne moraš dalje razmišljati. Nisi razvila nikakvu bolest, nego si - trudna. I da, to je opravdanje za loše pamćenje, zaboravljanje i ostalo što te brine i muči. Svaka je trudnica na svojoj koži - ili glavi - iskusila pojavu lošeg pamćenja i gubljenja stvari, a znanstvenici kažu da je to sasvim normalna pojava, posebno u kasnijim stadijima trudnoće - ali i nakon porođaja.
Potvrđeno je to i istraživanjima koja su provedena na ovu temu. Znanstvenici su došli do zaključka da žene u zadnjih šest mjeseci trudnoće i u prva tri mjeseca nakon porođaja imaju problema s prostornim pamćenjem, odnosno često se ne mogu sjetiti gdje su stavile određene stvari. Poznato, zar ne?
Poteškoće nastaju, kažu znanstvenici, zbog hormona koji utječu na mozak. "Zaboravnost i manjak pažnje su česta pojava kod trudnica. Otkrili smo da povećane količine hormona tijekom trudnoće utječu na mozak, pa se javlja zaboravnost i slabija koncentracija", pojasnila je voditeljica istraživanja Diane Farrar sa Sveučilišta Bradford iz Velike Britanije.
Devet mjeseci blaženstva i straha
Hormoni najviše utječu na dio mozga zadužen za prostorno pamćenje koje pomaže ljudima da se prisjete gdje su ostavili stvari, ali i kojim putem bi trebalo ići da bi došli do određenog cilja. Srećom, to je kratkotrajna pojava kod trudnica koja nestaje tri mjeseca nakon poroda.