Trudnoća Trudnica 31. srpnja 2017.

Kako se uspješno nositi s trudničkim tegobama?

Foto: Shutterstock
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Trudnoća je drugo stanje koje u vašem tijelu potiče različite hormonalne promjene. Na neke nuspojave nažalost ne možete utjecati, no pravilnom ishranom, kretanjem i malim kućnim trikovima možete ih znatno reducirati i olakšati si svakodnevicu idućih devet mjeseci.

Iako bi svaka žena izabrala trudnoću bez popratnih pojava poput povraćanja i mučnina, studija Nacionalnog instituta za zdravstvo u Marylandu otkrila je pozitivan aspekt ovih simptoma. Naime, analizirajući podatke na uzorku od 800 žena koje su pretrpjele spontani pobačaj, došli su do zaključka da povraćanje smanjuje mogućnost gubitka djeteta. Svoje otkriće pripisali su činjenici da žene tijekom mučnina unose smanjene količine hrane u organizam, a time i štetne sastojke poput toksina.

Umor i promjene raspoloženja

U prvom tromjesečju pospanost i umor znaju biti toliko jaki da biste mogli zaspati gotovo bilo gdje, čak i na poslu ili usred sastanka. Imajte na umu da tijelo trudnice naporno radi 24 sata na dan i marljivo stvara novi život. Nije li to posao koji bi umorio i najmarljivijeg radnika? Učestalu iscrpljenost izazivaju hormonalne promjene koje zahvaćaju vaše tijelo, poput rasta progesterona koji održava maternicu zdravom i osigurava rast posteljice. Umor i iscrpljenost su najnormalnija pojava od kojih „pati“ gotovo svaka trudnica. Najvažnije je poznavati svoje tijelo i prepoznati signale koje vam ono šalje. Ako osjetite umor tijekom dana, „ubijte oko“ na nekoliko sati. Usto, dodaci prehrani koji sadrže visoke postotke vitamina C i željeza mogu doprinijeti smanjenju stalnog osjećaja umora i iscrpljenosti.

 | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock Nažalost, san neće riješiti česte promjene raspoloženja s kojima ćete se susretati. Naime, trudnoća je vrlo slična predmenstrualnom razdoblju kada vaši hormoni fluktuiraju te uzrokuju razdražljivost. Emocije se mogu mijenjati iz minute u minutu, od pretjerane sreće do plakanja, od ljutnje na partnera do potištenosti. Iako su promjene raspoloženja normalna pojava, trebali biste se posavjetovati s liječnikom ako primijetite da traju duže od dva tjedna.

Jutarnje mučnine

Jutarnja mučnina zapravo je krivi termin, s obzirom na to da nema pravila u koje doba dana ili noći može krenuti povraćanje. Iako spada u najomraženije pojave, bitno je napomenuti kako ni na koji način ne ugrožava zdravlje djeteta. Obično počinje između 4. i 6 tjedna trudnoće, a traje otprilike do početka drugog tromjesečja. Sama pomisao na nekoć omiljeni odrezak ili neki drugi slasni obrok izaziva u vama osjećaj gađenja od kojeg vam se „diže želudac“.

 | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock

Martina Behtanić (28) imala je pojačane indikatore trudnoće i prije nego što je napravila test. Moje jutarnje mučnine protegle su se na cijeli dan, a bile su izazvane gotovo svime što bih pojela, podijelila je s nama ističući da je važno pronaći odgovarajući lijek koji će ublažiti učestalo povraćanje i pomoći vam izdržati naredne mjesece. Ja sam umjesto kave svako jutro i navečer počela piti čaj s đumbirom i limunom, a u trenutku u kojem bih osjetila dizanje želuca nekoliko minuta bih mirisala svježi limun, rekla je ova trudnica, naglasivši da je ovaj stari recept dobila od bake.

Gestacijski dijabetes

Radi se o privremenom obliku šećerne bolesti od kojeg obolijeva oko 5 posto trudnica. Najčešće se javlja u drugom tromjesečju, a nastaje u slučajevima kada organizam trudnice nije u stanju proizvesti ili utrošiti potrebnu količinu inzulina. Rizik je veći ako imate višak kilograma, stariji ste od 35 godina i unosite visoke količine slatkiša u organizam. Protiv ove bolesti možete se boriti smanjivanjem zaslađene vode i slatkiša, velikim unosima tekućine i jelovnikom bogatim lisnatim povrćem koje je prepuno vitamina B6.

 | Author: Shutterstock Foto: Shutterstock Vrtoglavica

Smanjenjem broja eritrocita koji prenose kisik kroz tijelo, tijekom trudnoće dolazi do pojave vrtoglavica pa čak i gubitka svijesti. Česte nuspojave trudnoće jesu i pad krvnog tlaka te nivoa šećera u krvi, što također može uzrokovati nesvjesticu. Ako su ovo i vaši problemi pokušajte redovito jesti visokoproteinske namirnice, poput sira ili jogurta. Kada ustajete iz ležeće poze uzmite vremena i nemojte žuriti. Ukoliko pritom osjetite znakove vrtoglavice, podignite noge na jastuk kako biste vratili krv u gornje dijelove tijela i u mozak. Pokušajte izbjegavati ležanje na leđima. Zbog povećane težine trbuh može pritisnuti krvne sudove pa se ležanje na boku smatra puno boljim rješenjem.

Hemoroidi

Hemoroidi su proširene vene u anusu, koje se nažalost često mogu pojaviti i na vanjskoj strani. Često su praćeni bolom, svrbeži i krvarenjem iz anusa. Pijenjem znatne količine tekućine smanjit ćete konstipaciju (neredoviti rad crijeva) koji uzrokuje veći pritisak na debelo crijevo. Obavezno se obratite ljekarniku za pomoć pri odabiru prave masti protiv hemoroida. Dugo sjedenje povećava pritisak na mišiće zdjelice čime će se bolovi od hemoroida povećavati. Nakon nekog vremena obavezno prošetajte nekoliko koraka i time razbijte rutinu učestalog sjedenja. Izvođenje Kegelovih vježbi će vam također olakšati tegobe. Potrebno je stiskati mišiće zdjelice kao kad želite zaustaviti mokrenje, zatim ostati u tom položaju oko pet sekundi i opet opustiti mišić. Vježbu ponavljajte svakodnevno po deset puta.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.