Novo istraživanje potvrdilo je da se možete cijepiti protiv hripavca i gripe u trudnoći i time nećete naštetiti svojoj bebi
Centar za prevenciju i kontrolu bolesti već je prije izdao preporuke za DiTePer cjepivo koje je prevencija protiv tetanusa, difterije i hripavca, ali i za cjepivo protiv gripe tijekom trudnoće. Cjepiva stvaraju antitijela koja se zatim prenose na bebu, a pomažu zaštititi dijete od gripe i hripavca nakon rođenja i prije nego što je dovoljno staro da samo primi cjepiva.
I gripa i hripavac mogu biti jako opasni za novorođenče, ali neki roditelji i dalje se osjećaju zabrinuto zbog potencijalnih posljedica cjepiva, a istraživači su zbog toga željeli pokazati kako su preporučena cjepiva potpuno sigurna u trudnoći. Novo istraživanje analiziralo je podatke više od 400 000 beba, rođenih između 2004. i 2014. godine te je potvrdilo kako cjepiva ne mogu naštetiti bebama.
Istraživanje je otkrilo da bebe, čije su majke tijekom trudnoće primile cjepivo protiv hripavca ili gripe ili oba cjepiva, nisu imale povećani rizik od hospitalizacije ili smrti u prvih šest mjeseci u odnosu na bebe čije majke nisu primile cjepiva. Ustvari, otkriveno je kako su bebe, čije su majke primile cjepivo, imale manju vjerojatnost završiti u bolnici zbog respiratornih infekcija.
Prijašnja istraživanja pokazala su slične rezultate, iako je ovo prvo istraživanje koje je proučavalo hospitalizacije i smrti tijekom prvih šest mjeseci života i koje je uključilo sve vrste cjepiva.
Centar za prevenciju i kontrolu bolesti preporučuje primanje cjepiva u bilo kojem razdoblju trudnoće, a idealno bi bilo kada biste primili DiTePer cjepivo između 27. i 36. tjedna trudnoće.