Strije su male linije na našoj koži koje se kod mnogih žena pojave u trudnoći. Zašto ih dobijemo i možemo li poduzeti nešto kako bismo ih spriječili objašnjava dermatovenerolog dr. Dinko Kaliterna.
Kada govorimo o strijama, zapravo govorimo o oštećenjima na koži u obliku tanjih i debljih linija koje obično nastaju uslijed prebrzog rastezanja vezivnog tkiva. U trenutku kad se vezivno tkivo rastegne i nema mogućnosti brzo se prilagoditi novonastaloj situaciji, dolazi do njegova oštećenja. Zato se strije smatraju jednim od ožiljaka na koži.
Što su strije?
Strije, poznate u medicinskoj struci kao striae gravidarum, oblik su ožiljka. Nastaju kao posljedica naglog rastezanja kože, uslijed naglog povećanja kilograma i rastezanja kože kao što se događa u trudnoći. Prema Mayo clinic, kada se rastegne u kratkom vremenskom razdoblju, koža ima problema s proizvodnjom dovoljno kolagena i elastina, a tkiva se raspadaju i stvaraju tragove dermisa (srednji sloj kože). "Strije mogu nastati i uslijed hormonalnih promjena koje se dešavaju u trudnoći, prvenstveno zbog utjecaja ženskih spolnih hormona kada dolazi do omekšanja vezivnog tkiva", objasnio nam je dr. Dinko Kaliterna, spec. dermatovenerolog iz poliklinike Poliderma. "Strije se najčešće pojavljuju u predjelu grudi, trbuha, bokova, bedara i stražnjice".
Za nastanak strija u pubertetu odgovoran je hormon rasta. Brzi dobitak ili gubitak težine također može uzrokovati strije. Isto tako, neki medicinski lijekovi koji utječu na količinu kolagena koje tvoje tijelo proizvodi mogu također rezultirati strijama.
Mit je da samo osobe s većom ili prekomjernom težinom dobivaju strije. Mršave i žene s prosječnom težinom također mogu dobiti strije u trudnoći ili u drugim slučajevima, stoga nemojte misliti da ste imuni samo zato što ste u dobroj formi! Strije su prirodne i normalne - čak i slavne osobe poput Jessice Albe, Jennifer Lopez i Cindy Crawford priznaju da ih imaju.
Strije u trudnoći
Zbog jakog rastezanja kože, većina trudnica će dobiti barem neke strije - i mnoge majke zapravo su vrlo ponosne na ovaj vizualni podsjetnik na ono što je njihovo tijelo postiglo.
Većina trudnica je u nedoumici ima li njega bilo kakav utjecaj na sprječavanje pojave strija. Često ste u prilici čuti kako vaša prijateljica nije dobila niti jednu striju ne zato što se njegovala, već zbog toga što ih nisu imale niti njezina baka niti majka.
Genetski faktor koji se veže za nasljeđivanje tipa kože i elastičnosti je bitan i određuje do koje se mjere ona može istegnuti u trudnoći, a da pri tom ne puknu kolageni vlakna.
No, klinički je dokazano da adekvatna njega u trudnoći smanjuje mogućnost nastanka strija i do 40 posto, bez obzira na genetske predispozicije žene. Ova ispitivanja su vršena preparatom koji sadrži shea butter, maslinovo ulje, kolagen i vitamin E.
Čimbenici rizika: 4 znaka da ćeš u trudnoći dobiti strije
Strije na grudima
Nekoliko je razloga za pojavu strija na grudima. Najčešći su pubertet, trudnoća, fluktuacija težine, genetski čimbenici, plastična kirurgija.
Ljubičaste strije
Individualni ton kože određuje do određene mjere kako će izgledati strije na vašem tijelu. Kod onih s preplanulom ili tamnijom bojom kože, strije će biti svjetlije od ostatka kože, dok će za ljude svjetlije puti biti crvenkaste ili ružičaste. Isto tako, tijekom vremena, boja se može promijeniti. U početku, strije mogu biti ljubičaste ili ružičaste, jer se krvne žile 'razbijaju' dok se koža širi. One tada mogu izblijediti na srebrno bijelu boju jer vaše stanice gube pigment.
Što se tiče njihovog oblika, mogu imati vodoravan i okomit oblik, a najčešće su međusobno paralelne. Njihova širina varira od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara, a mogu biti i do 20-ak centimetara dugačke.
Strije - kako ih ukloniti?
Dosta je teško izbjeći strije u trudnoći, s obzirom da je koža 'prisiljena' da se u većoj mjeri rastegne. No, pojava strija može se spriječiti. "Upravo se koriste posebni preparati na bazi bjelančevina ili određenog ulja koja mogu dosta pomoći, i to ne samo da se spriječe, nego se postojeće strije mogu znatno ublažiti", kaže dr. Kaliterna te napominje kako je ključno da žena koristi preparate za prevenciju strija čim zatrudni i da redovito, dva do tri puta dnevno maže područje grudi, prepona, bedara, stražnjice, trbuha i bokova.
Strije se uklanjaju prema obliku i veličini. "Ako su strije crvene, s laserom se uklanja boja. Za uklanjanje strija postoji dosta tretmana, "frakcijski laseri, frakcijski radio valovi, matične stanice, usitnjena mast, egzosomi. Vrlo često se rade kombinacije tretmana", kaže dr. Kaliterna. "Ako su strije jako široke, duboke onda ih se može napraviti zatezanjem ispod kože s laserom. Strije se mogu dobro i efikasno ukloniti tako da nema nerješivih situacija"
Kreme protiv strija - prirodni preparati
Strije u trudnoći je teško izbjeći, s obzirom da je tvoja koža 'prisiljena' da se u većoj mjeri rastegne. No, možeš pokušati smanjiti rizik tako da dnevno hidratiziraš kožu kakaovim maslacem, bademovim ili maslinovim uljem, jedući namirnice bogate C vitaminom, i pripaziti da jedeš u umjerenim količinama.
Dobra je vijest je što postoje prirodni načini kojima ćeš izblijediti strije i učiniti ih manje vidljivima ako to želiš. Od prirodnih pripravaka mogu pomoći eterična ulja lavande, sandalovine, tamjan (ne koristiti tijekom trudnoće ili dojenja) ili mandarine, pomiješana s baznim uljem. Protuupalni, regenerirajući i hidratantni gel aloe vere također može pomoći ublažiti neželjene ožiljke.
Isti učinak postiže i svježe iscijeđeni limunov sok koji potiče sintezu kolagena. Nanesite ga na strije, ostavite da djeluje 15-20 minuta pa isperite hladnom vodom. Ulje kokosa, avokada ili divlje ruže hidratizira i zacjeljuje ožiljke pa i oni mogu biti dobri saveznici.
Ako si dobila strije i želiš da budu manje vidljive, pokušaj ih izblijediti čim prije, kada se još formiraju, odnosno kada su još ružičaste ili ljubičaste. Koža se pokušava u tom trenutku iscijeliti i to je najučinkovitije vrijeme u kojem će prirodni sastojci pomoći da strije učinite gotovo nevidljivima.