Trudnoća 30. travnja 2025.

Što stručnjaci kažu o studiji koja povezuje dijabetes u trudnoći s autizmom kod djece

Foto: Pexels
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Novo istraživanje istakuno je koliko je važno kontrolirati dijabetes, jesti zdravo i redovito se kretati tijekom trudnoće. Naime, majčin dijabetes, uključujući gestacijski, tip 1 i tip 2 povezan je s nešto većim rizikom od razvoja neurorazvojnih poteškoća kod djece

Analiza gotovo 56 milijuna trudnoća iz cijelog svijeta, objavljena u časopisu The Lancet Diabetes & Endocrinology, pokazala je da su djeca majki s dijabetesom u trudnoći imala 28% veće izglede za razvoj neurorazvojnih poteškoća, poput ADHD-a, autizma ili intelektualnih teškoća.u usporedbi s djecom majki bez dijabetesa.

Možda te zanima... Dijabetes u trudnoći povećava rizik od autizma kod djece? Trudnoća

Kako objašnjava dr. Anushka Chelliah, specijalistica za trudnoće visokog rizika iz Pediatrix Medical Group u Teksasu, ova studija ne dokazuje da dijabetes uzrokuje te poremećaje, ali pokazuje jasnu povezanost koja zahtijeva dodatna istraživanja. „Studija pokazuje povezanost između dijabetesa u trudnoći i povećanog rizika od neuroloških poremećaja, ali još uvijek treba puno istraživanja kako bi se razjasnile specifične veze između tipova dijabetesa i ovih stanja,“ dodaje dr. Chelliah, prenosi Parents.

Treba li se brinuti?

Dr. Todd J. Rosen, stručnjak za majčinsko-fetalnu medicinu s RWJBarnabas Health u New Jerseyju, upozorava da istraživanje ne bi trebalo izazvati paniku među roditeljima. „Ovo istraživanje uključuje trudnice s loše kontroliranim dijabetesom, no čak i u toj skupini većina beba se rodi zdrava,“ objašnjava dr. Rosen. Ključno je, kaže, održavati dobru kontrolu dijabetesa tijekom trudnoće, što može smanjiti rizik od razvoja problema kod djeteta.

 | Author: Freepik Foto: Freepik

Zašto je dijabetes u trudnoći rizičan?

Dijabetes može povećati rizik od:

  • Razvoja srčanih i koštanih anomalija kod bebe
  • Preranog poroda i komplikacija pri porodu
  • Visokog tlaka i potrebe za carskim rezom
  • Povećane težine djeteta pri porodu (makrosomija)
  • Sniženog šećera kod novorođenčeta i potrebe za boravkom u jedinici intenzivne njege

“U trudnoći ne možemo sve kontrolirati, ali ako imaš dijabetes, trudi se što bolje regulirati šećer – to je velika zaštita za tebe i bebu,” poručuje dr. Rachel Newman iz UTHealth Houstona.

Što ako imam dijabetes?

Ako imaš dijabetes prije trudnoće, preporuka stručnjaka je da razina HbA1c bude ispod 6-6,5% prije začeća. Tako se značajno smanjuje rizik od komplikacija. Važno je i napraviti pregled prije trudnoće radi kontrole eventualnih komplikacija, poput problema s bubrezima ili očima, te početi uzimati folnu kiselinu.

Dobra prehrana, redovita tjelovježba i po potrebi lijekovi mogu pomoći da trudnoća prođe uredno. Liječnici najčešće preporučuju mediteranski stil prehrane i blagu svakodnevnu aktivnost (npr. šetnja 30 minuta dnevno).

Kod dijabetesa u trudnoći često se uvodi dodatni nadzor, uključujući češće ultrazvuke i praćenje otkucaja srca bebe, kako bi se na vrijeme uočile moguće komplikacije.

Možda te zanima... Tihi ubojica modernog doba: Možemo li spriječiti dijabetes? Trudnoća

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.