Inducirani pobačaj bio bi dozvoljen u tri slučaja: ako je ugrožen život djeteta ili majke, ako je plod teško oštećen ili ako je trudnoća plod silovanja ili incesta
'Zabrana abortusa nije mjera prvenstveno pronatalitetne politike. To je civilizacijsko pitanje. Postoji znanstvena potvrda života u trenutku začeća. Stoga moramo štititi taj život. Iznašao bih načina da se riješe ekonomski i stambeni problemi žena, koje one navode kao uzroke za odluku na pobačaj', izjava je Ladislava Ilčića, predsjednika marginalne stranke HRAST, koja je članica vladajuće Domoljubne koalicije.
Na borbi protiv pobačaja aktivirana je inicijativa "40 dana za život". Njezini članovi mole ispred bolnica u kojim se obavljaju pobačaji. Na njihovoj internetskoj stranici stoji kako su "spasili 27 života u Hrvatskoj od 2014. godine". Plod inicijative je, kako navode, smanjeni broj pobačaja u pet hrvatskih bolnica od 2014. godine.
U Hrvatskoj bi se sljedećih mjeseci moglo puno više govoriti o pobačaju. Ustavni sud će, kako se očekuje, sredinom godine objaviti odluku o pitanju koje je u njihovim ladicima od 1991. Tada je predložena ocjena ustavnosti Zakona o zdravstvenim mjerama za ostvarivanje prava na slobodno odlučivanje o rađanju djece, pojednostavljenoo odlučivanju Ustavnog suda o pobačaju.
Legalan, ali sve teže dostupan
Kontroverzna je i tema liječničkog priziva savjesti, o čemu se počelo razgovarati prošle godine. Na vidjelo je došla činjenica kako je pobačaj u Hrvatskoj legalan, ali sve teže dostupan. Službeno, pet bolnica ne radi pobačaje jer su svi liječnici iskoristili pravo na priziv savjesti. Bolnica i u tom slučaju mora imati vanjski tim koji će obavljati pobačaje na zahtjev žene (i to je zakonski regulirano), no nema sankcija za bolnice koje takav tim nemaju. Tako žene u bolnicama u Kninu, Požegi, Našicama, Vinkovcima te na zagrebačkom Svetom Duhu ne mogu obaviti pobačaj.
'Odluka o abortusu bila mi je najteža u životu'
'Današnji zakon o pobačaju donesen je 1978. godine, za vrijeme totalitarnog sustava i moderna hrvatska država ne može biti rob zakona donesenog za vrijeme komunističkog režima. Mi to moramo promijeniti, uljuditi, poboljšati proceduru, a u interesu zdravlja žena, ali i u interesu te nerođene djece', rekao je ginekolog dr. Ante Ćorušić.
Dozvoljen u 3 slučaja
Dodao je usput kako "apsolutna zabrana pobačaja ne dolazi u obzir" te predložio poljski model iz 1993. To znači da bi inducirani pobačaj bio dozvoljen u tri slučaja: ako je ugrožen život djeteta ili majke, ako je plod teško oštećen ili ako je trudnoća plod silovanja ili incesta.
Osim toga, Ćorušić, koji se pohvalio kako je "trećinu žena s kojima je razgovarao odgovorio od obavljanja pobačaja", predložio je da postane obavezno da žena prije pobačaja "razmisli tjedan dana", a obavezan bi bio i razgovor sa svećenikom ili, ako žena nije vjernica, sa psihologom.
Traže da se fetus zaštiti kao pacijent koji ima svoja prava
Inače, statistički podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazuju kako se u Hrvatskoj 2014. godine obavilo 3020 pobačaja na zahtjev žene. Većina žena ima između 30 i 39 godina, 63 posto njih već ima djecu, a 45 posto je u braku. Broj induciranih pobačaja u Hrvatskoj je u padu te imamo jednu od najnižih stopa u Europi.
Kazna zatvora za pobačaj, a morat će se dokazivati i spontani pobačaj
'Draga premijerko, danas osjećam probadanje u lijevom jajniku. Mislim da ovuliram', samo je jedna od objava Poljakinja na društvenim mrežama upućena premijerki Beati Szydlo pod hashtagom #TrudnyOkres, odnosno "Teška Menstruacija".
Odgovor je to na plan konzervativne vlade da se potpuno zabrani pobačaj, čak i u slučajevima incesta, silovanja ili ugroženosti života djeteta ili majke. Za one koji prekrše zabranu predviđena je kazna zatvora od pet godina, a žene koje su imale spontani pobačaj morat će dokazati da ga nisu ni na koji način inducirale. U suprotnom će u zatvor na tri godine.
U Poljskoj se, inače, godišnje obavi manje od 2000 pobačaja godišnje. Zemlja ima 38 milijuna stanovnika. Prema dostupnim podacima, 2014. godine obavljeno je 1800 legalnih pobačaja, dok ih je prošle godine bilo manje od 1000. Procjenjuje se da oko 100.000 Poljakinja godišnje pobačaj obavlja u inozemstvu, a na crnom tržištu cijene se kreću od 400 do 800 eura za ilegalni pobačaj. Tek 14 posto stanovnika Poljske podupire potpunu zabranu pobačaja, pokazala su istraživanja. No vlada je prijedlog zakona prihvatila i on ide u parlamentarnu proceduru, a tamo većinu ima vladajuća stranka Pravo i pravda, pa je izvjesno da će ga parlament prihvatiti.