Školarci Razvoj od 7. do 14. godine 23. travnja 2025.

Jednostavna tehnika koja će djecu naučiti upravljati novcem

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Djeca i novac je tema koja često izaziva uzdah, pogotovo kad čuješ ono famozno: “Ali ja to baš sad hoćuuu!”

Iako bi bilo divno kad bi razumjeli koncepte poput budžeta, štednje ili poreza čim krenu govoriti, istina je – sve se to uči postepeno. A najbolji način? Učenje kroz praksu. I to uz nekoliko jednostavnih, ali učinkovitih trikova koje možeš primijeniti već danas.

Mjesečni džeparac

Umjesto da se džeparac daje tjedno,  mnogi roditelji biraju mjesečni džeparac, koji je unaprijed podijeljen na tri dijela: trošenje, štednja i doniranje. Prvi dan u mjesecu postaje “dan džeparca” i djeca ga se itekako sjete. To im daje osjećaj kontrole, ali i ritam koji im pomaže u planiranju.

Možda te zanima... Džeparac za djecu: Koliko i kada ga početi davati djeci? Školarci

Staklenke kao alat

Za mlađu djecu je važna vizualizacija i praktičnost. Svako dijete treba imati dvije staklenke i novčanik. Jedna staklenka je označena za štednju, a druga za darivanje. Određivanje koliko eura će ići u svaku staklenku pomoći će im da shvate da imaju dovoljno ili da im treba više. Kad doslovno vide kako novac ulazi ili nestaje, sve postaje stvarnije. A to je velik korak prema razumijevanju vrijednosti novca.

Trošenje

Novac za trošenje nose u trgovinu. Kad požele nešto kupiti, zajedno čitate cijenu, brojite novac i gledate – ima li dovoljno? Ako nema, uče čekati, štedjeti ili birati nešto drugo. Nema drame, nema “mamaaa kupi mi” – samo konkretna odluka: mogu li si to priuštiti ili ne?

Darivanje

Djeca jednu staklenku koriste za darivanje. Oni koriste taj novac za sve što je dobrotvorno, odnosno za doniranje u neke posebne svrhe ili za osobu. Sami će odabrati koliko novca iz staklenke žele dati. Primjerice, mogu koristiti novac za kupnju igračaka ili hrane onima kojima je potrebno. 

 | Author: Pexels Foto: Pexels

Štednja

Kad se “štedna” staklenka napuni, to može biti odlična prilika za odlazak u banku. Tamo djeca mogu naučiti što banka radi, zašto je dobro imati štednju i kako izgleda svijet novca izvan kuće. Kasnije, kako odrastaju, mogu otvoriti vlastiti štedni ili tekući račun.

Zašto je važno djecu naučiti upravljanju novcem?

Tako se uče praktične vještine: brojanje, procjena vrijednosti, donošenje odluka, pa čak i suočavanje s razočaranjem kad nešto ne mogu odmah imati. Uz to, djeca usvajaju i dublje životne lekcije – razliku između želja i potreba, odgovornost, samostalnost i važnost pomaganja drugima, piše Mom.com

Možda te zanima... Roditelji koji imaju ove 2 toksične osobine odgajaju djecu koja loše raspolažu novcem Školarci
 

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.