U Njemačkoj maloljetnici već s 14 godina smiju piti uz nadzor skrbnika, a sad se traži da se to ukine, kao i da se dobna granica za legalnu kupovinu alkohola podigne sa 16 na 18 godina.
Većina Nijemaca želi strože zakone za zaštitu mladih od alkohola, pa i eliminaciju konzumacije pod nadzorom koja omogućava 14-godišnjacima da naruče pivo u kafiću ako je zakonski skrbnik uz njih, pokazuje anketa objavljena ovih dana. Rezultati ankete Forsa koju je naručila osiguravajuća kuća Kaufmännische Krankenkasse (KKH) pokazuju da 65 posto Nijemaca podržava zabranu konzumacije alkohola maloljetnika pod nadzorom.
Prema važećem zakonu tinejdžerima se dopušta kupovina i konzumacija piva, vina i drugih pića izrađenih od vina u javnosti ako je uz njih skrbnik.
Iako "tanka", većina od 52 posto ispitanika želi i podizanje dobi za legalnu kupovinu i konzumaciju alkohola sa 16 na 18 godina. U istraživanju provedenom u lipnju sudjelovalo je 1004 ispitanika iz cijele Njemačke, starih između 18 i 70 godina. Zabranu 'kontroliranog' pijenja zagovaraju i ministri zdravstva saveznih država, a podržava ih i federalna ministrica zdravstva Nina Warken.
"Alkohol, jedna od najčešće konzumiranih droga, predstavlja značajan problem za djecu i tinejdžere", rekla je Katharina Schenk, ministrica zdravstva u istočnonjemačkoj saveznoj državi Tiringiji te predsjednica Konferencije ministara zdravstva.
Udruženja liječnika već dugo pozivaju odgovorne za zdravstvenu politiku na veće napore prema smanjenju konzumacije alkohola u Njemačkoj. Njemačko društvo za prehranu (DGE) preporučuje potpuno suzdržavanje od alkoholnih pića, navodeći da ne postoji sigurna razina konzumacije. Alkohol je psihoaktivna droga identificirana kao uzrok više od 200 negativnih zdravstvenih ishoda, uz nesreće, stoji u dokumentu DGE-a.
„Što ranije mladi počnu piti, veći su zdravstveni rizici”, rekla je psihologinja KKH-a Franziska Klemm.
Osim kratkoročnih posljedica poput nesreća, ozljeda i nasilja, alkohol povećava i rizik od raka, kardiovaskularnih bolesti te bolesti jetre.
Alkohol je posebno štetan za adolescente jer se njihova tijela još razvijaju, pa su i osjetljivija na njegovo toksično djelovanje, piše agencija dpa.