Roditelji Tatina zona 21. studenoga 2024.

Tate i mentalno zdravlje: Zašto čak 45 % oklijeva govoriti o osjećajima

Foto: Freepik
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Moramo razgovarati o mentalnom zdravlju tata – i to ne samo tijekom Movembra.

Studeni je mjesec posvećen zaštiti zdravlja muškaraca, no tate bi o mentalnom zdravlju trebali moći razgovarati tijekom cijele godine. Dok društvo sve više prepoznaje važnost emocionalne povezanosti očeva s djecom, istraživanje portala Parents otkriva zabrinjavajuću statistiku: čak 45 % tata izbjegava otvoreno govoriti o svojim osjećajima. Štoviše, 59 % njih priznaje da bi voljeli osjećati veću podršku i razumijevanje u svojoj roditeljskoj ulozi. To znači da postoje tate koji se bore i trebaju podršku – ali nisu sigurni odakle početi, posebno zbog stigme koja još uvijek prati teme vezane uz mentalno zdravlje.

Razgovor o emocijama često se doživljava kao nešto što nije muški – no, to mora prestati. Tate zaslužuju podršku, razumijevanje i prostor da govore o svojim osjećajima, bez straha od osuđivanja. I svi mi možemo pomoći – tako što ćemo razgovarati o mentalnoj higijeni muškaraca – pa hajdemo razgovarati o njoj. Na kraju, to je i glavni cilj brkatog studenog.

Možda te zanima... Čak 75 posto svih mentalnih poremećaja u Hrvatskoj počinje prije 18. godine Školarci

Kako se tate osjećaju?

  • 83 % ispitanika kaže da stavljaju potrebe svoje obitelji ispred vlastitih. 
  • 55 % očeva kaže da bi voljeli da ih prijatelji i članovi obitelji češće provjeravaju. 
  • 51 % ispitanika kaže da su izgubili kontakt s prijateljima i širom obitelji nakon što su postali očevi.
  • 46 % kaže da bi voljeli da ih drugi više prepoznaju kroz roditeljsku ulogu. 
  • 38 % kaže da ne zna kako izraziti svoje osjećaje.
  • 27 % očeva kaže da nikad ne razgovaraju s prijateljima o mentalnom zdravlju.

Drugim riječima: Mnogi muškarci odrastaju s uvjerenjem da moraju biti oslonac obitelji – emocionalno snažni i stabilni, bez prava na slabost. Razgovor o osjećajima za njih često nije opcija jer to nisu činili ni njihovi očevi, a ne čine to ni njihovi prijatelji. S obzirom na to da društvo i dalje više cijeni majčinsku ulogu u emocionalnom razvoju djeteta, mnogi očevi osjećaju da njihov doprinos nije dovoljno prepoznat.

Nedostatak razgovora i mentalno zdravlje muškaraca u Hrvatskoj

Neizražavanje emocija može dovesti do nakupljanja stresa, osjećaja izolacije i, u težim slučajevima, depresije. Naime, samoubojstvo je u Hrvatskoj vodeći uzrok smrti od ozljeda kod muškaraca između 20 i 64 godine života, stoji na stranici Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. U 2021. godini čak 454 muškarca izgubila su život zbog samoubojstva, što čini 78 % ukupnog broja smrtnih slučajeva od samoubojstva te godine. Ovi brojevi nam jasno pokazuju koliko je važno otvoreno razgovarati o mentalnom zdravlju muškaraca tijekom cijele godine.

Što možemo učiniti?

1. Stvoriti sigurno okruženje za razgovor 
Otvoreni razgovori o emocijama ne bi smjeli biti tabu. Očevi trebaju znati da je u redu zatražiti pomoć i da ih to ne čini slabima.

2. Promicati ravnopravnost roditeljske uloge 
Vrijeme je da se ravnomjerno vrednuju uloge oca i majke u obitelji. To uključuje emocionalni rad i prepoznavanje očevih potreba.

3. Potaknuti grupe podrške za očeve
Grupe ili forumi za očeve omogućuju muškarcima da dijele iskustva i osjećaje bez straha od osude.

4. Educirati javnost o važnosti mentalnog zdravlja očeva 
Kampanje o očinstvu i mentalnom zdravlju mogu pomoći u razbijanju stigme.

Možda te zanima... Ako se želiš pobrinuti za sebe i svoje mentalno zdravlje, vrijeme je da počneš - vrištati Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.