Školarci 11. studenoga 2024.

'Imam neki feeling': Ovaj dnevnik za mentalnu higijenu trebao bi imati svaki školarac! Preuzmi ga besplatno

Foto: Goran Hrubi
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Hrabri telefon godišnje zvoni više od 4.000 puta, a njegovi stručnjaci svoje su iskustvo u radu s djecom sada prenijeli u izvrstan dnevnik za bolju mentalnu higijenu nazvan „Imam neki feeling“.

Tko danas ne vodi bitku s mentalnim zdravljem? Tko danas nema sve više loših dana u odnosu na one dobre? Tko danas ne misli da je školarcima teže nego ikad? Svi smo svjesni toga da jednostavno nikom nije baš lako, a naučili smo dosad i da onima najranjivijima – našoj djeci – moramo omogućiti i pružiti sve što možemo kako bismo bili tu za njih kad je najvažnije.

Možda te zanima... 7 stvari koje želi čuti tvoje anksiozno dijete Školarci

 | Author: Goran Hrubi Foto: Goran Hrubi No, važno im je i dati alate kojima si mogu sami pomoći, a najnoviji „alat“ za to stiže iz najboljih ruku – stručnjaka s Hrabrog telefona. Dnevnik za mentalnu higijenu simpatičnog naziva „Imam neki feeling“ rezultat je rada i iskustva stručnjaka koji godišnje prime više od 4.000 poziva djece i roditelja koji trebaju pomoć, a djeci pomaže upoznati svoje emocija i nositi se lakše sa svakodnevnim izazovima. Ovaj radni materijal specifično je osmišljen za jačanje emocionalne otpornosti djece i mladih.

Dnevnik kao podrška iznutra i izvana

Kako izgleda taj dnevnik? Osmišljen je kao pravi dnevnik, spreman za upisivanje svojih osjećaja, dojmova, trenutaka, misli, sklonosti, ali i nekih sasvim „običnih“ stvari kao što je omiljena pjesma, ime kućnog ljubimca i slično. Dnevnik je podijeljen u dva dijela – 'ja prema unutra' i 'ja prema van', što su na predstavljanju ovog dnevnika prošloga tjedna svi stručnjaci redom pohvalili.

 | Author: Goran Hrubi Foto: Goran Hrubi

Prvi dio usmjeren je na sliku o sebi i suočavanje s različitim emocijama kroz vježbe koje pomažu u njihovom prepoznavanju, prihvaćanju i regulaciji. Drugi dio usmjeren je na odnose i održavanje zdravih granica između obaveza i vremena za odmor. Dnevnik se može koristiti individualno ili uz vodstvo odrasle osobe, a namijenjen je učenicima viših razreda osnovne škole.

Na predstavljanju Dnevnika moglo se vidjeti ograničeno tiskano izdanje koje je posjetitelje oduševilo, a kako bi Dnevnik bio dostupan što većem broju djece, dostupan je online besplatno na ovom linku. Osim što su ga osmislile stručnjakinje Hrabrog telefona, za Dnevnik je korišten i uvid koji je dobiven kroz društveno odgovorni projekt Wiener osiguranja Mentalna higijena.

Učenici osnovnih škola i mladi influenceri koji su sudjelovali na predstavljanju Dnevnika potvrdili su stručnjacima da su vrlo dobro osmislili ovaj dnevnik. Svi su redom rekli da su primijetili da se bolje osjećaju kad svoje misli i osjećaje zapišu, pa im se kasnije vrate i pročitaju ih u nekom drugom raspoloženju, različitom od onog u kojem su pisali pa sve sagledaju iz nekog drugog kuta.

Generacije Z i Alfa o navikama za bolje mentalno zdravlje

„Znam da je puno mladih i tinejdžera pod stresom zbog škole, osjećaju pritisak zbog ocjena. Njima savjetujem da daju sve od sebe, ali i da ne razmišljaju samo o rezultatima, kao i da ne zanemare svoje slobodno vrijeme, poput druženja s prijateljima i hobija. Mislim da je jako važno da pričamo sa svojim roditeljima i prijateljima“, rekla je Dorotea Prosnik. S njom se složio Adrian Krajcar, a jednakog su mišljenja bili i učenici osmih razreda Kiara Dragić i Adam Naglić.

 | Author: Goran Hrubi Foto: Goran Hrubi

„Meni je uvijek pomagala podrška obitelji i vrijeme provedeno s njima. Važno je pričati s prijateljima, a mislim da je jako korisno zapisati sve što osjećaš. Kad napišeš svoje misli i osjećaje ili ih nekome kažeš, kao da si dio problema već riješio, vidiš da nije tako loše kao što si mislio“, rekao je Adrian.

Što kada samopomoć nije dovoljna?

Iako vođenje dnevnika i slične metode mogu pomoći mladima bolje razumjeti sebe, neki problemi zahtijevaju dodatnu podršku. Postoje situacije u kojima razgovor s bliskim osobama ili stručnjacima može pomoći u rasvjetljavanju dubljih problema koji često nadilaze mogućnosti samopomoći.

„Godišnje na savjetodavne kanale Hrabrog telefona primimo više od 4.000 upita. U pandemijskom periodu došlo je do značajnog porasta tema vezanih za depresivnost i anksioznost kod mladih, koje su zamijenile ranije dominantne teme vršnjačkog nasilja. Danas su mentalno zdravlje i odnosi u obitelji, osobito pitanja razvoda, među najčešćim razlozima kontaktiranja Hrabrog telefona. Roditelji sve više traže savjete o tome kako biti podrška djeci te primjećuju utjecaj obiteljskih odnosa na mentalno zdravlje djece“, istaknula je Hana Hrpka, izvršna direktorica i predsjednica Hrabrog telefona.

 | Author: Goran Hrubi Foto: Goran Hrubi

Inače, projekt Mentalna higijena pokrenut je 2022. godine u suradnji sa stručnim partnerom Hrabrim telefonom te partnerskim agencijama Señor, iProspect i Go2Digital, uz medijsko pokroviteljstvo 24sata. Projekt se od 2023. održava pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja te Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.  Središnja misija projekta je pružiti podršku što većem broju djece i mladih koji se suočavaju s izazovima u području mentalnog zdravlja, a ovaj Dnevnik „Imam neki feeling“ najnoviji je alat za to.

Koliko je to važno, pokazuju podatci prema kojima u Hrvatskoj gotovo 12 % mladih od 10 do 19 godina, odnosno oko 50.000 djece, ima poteškoće s mentalnim zdravljem, što dodatno naglašava važnost ove inicijative.

Možda te zanima... 9 načina kako možeš potaknuti pozitivno razmišljanje kod svog djeteta Školarci

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.