Iako nema nikakve stvarne razlike između plača muških i ženskih beba, odrasli donose zaključke na temelju plakanja, a ovakvi spolni stereotipi više su ukorijenjeni u muškarcima
Spolni stereotipi kod beba počinju već sa tri mjeseca kad muškarci misle da prepoznaju spol novorođenčadi po njihovom plaču, otkrili su istraživači. Odrasli često krivo pretpostavljaju da su bebe koje plaču visokim tonovima djevojčice, a dubljim tonovima dječaci.
Tate puno brže reagiraju kad je u pitanju provjera beba?
Istraživači su snimili plač 15 dječaka i 13 djevojčica koji su bili u prosjeku stari četiri mjeseca. Sintetički su izmijenili visinu i ostavili sve druge značajke plača kako bi bili sigurni da mogu proučiti utjecaj same visine tona glasa. Kad odrasli znaju spol bebe, donose zaključke o stupnju 'muževnosti' ili 'ženstvenosti' bazirane na visini plača.
Rezultati su pokazali i da muškarci nagađaju da su bebe dječaci u većoj 'nevolji' ili neugodnosti nego bebe djevojčice kod iste visine plača što može ukazivati da je ova vrsta spolnih stereotipa više ukorijenjena u muškarcima.
"Istraživanje je pokazalo da smo skloni bebama pogrešno pripisivati ono što znamo o odraslima - da muškarcima imaju nižu frekvenciju glasa, to jest dublji glas nego žene. Ustvari se visina glasa između spolova ne mijenja prije puberteta", napisao je Nicolas Mathevon s Hunter College u radu objavljenom u BMC Psychology.