Roditelji 08. svibnja 2025.

Kako roditelji male djece preživljavaju najtežu fazu roditeljstva, onu s malom djecom

Foto: Unsplash+ ; Roditelji često krive djecu za loše ponašanje, ali često zanemaruju vlastite loše navike
klokanica postala miss7mama.24sata.hr

Svaki roditelj barem se jednom zapita radim li ovo kako treba? Pogotovo u prvim godinama, kada mala djeca testiraju granice, a mi tražimo ravnotežu između nježnosti, discipline i zdravih granica.

Istraživanja i iskustvo brojnih roditelja govore jedno: ne postoji savršen recept, ali postoji pristup koji se može prilagoditi baš vama i vašem djetetu. Ključ je u pronalasku stila roditeljstva koji pruža ljubav, podršku i strukturu bez pretjerane strogosti, ali i bez potpunog popuštanja.

Šest navika koje pomažu roditeljima da prežive najizazovnije godine.

Možda te zanima... Popustljivi odgoj: Što kada dijete postane mali šef? Vrtić

1. Znaju da jedan stil ne odgovara svima

Roditeljski stilovi razlikuju se prema količini strukture koju nude, razini uključenosti i načinu postavljanja granica. Najčešće se spominju tri osnovna pristupa:

Popustljivo roditeljstvo: Toplo, ali bez jasnih granica. Roditelji često izbjegavaju sukobe i djeci prepuštaju odluke za koje još nisu spremna.

Autoritativno roditeljstvo (također zvano asertivno): Kombinacija ljubavi, čvrstine i dosljednosti. Djeca znaju pravila, ali se osjećaju viđenima i podržanima.

Strogo (autoritativno ili agresivno) roditeljstvo: Naglasak je na poslušnosti i kontroli. Ovaj stil može stvarati strah i nesigurnost.

Psiholozi ističu da je najzdraviji upravo asertivan pristup onaj koji djeci nudi jasnoću, ali i prostor za učenje kroz iskustvo, greške i razgovor.

2. Prilagođavaju se djetetovoj dobi i situaciji

Pametni roditelji znaju da nije isto odgajati dvogodišnjaka i petogodišnjaka. Kako dijete raste, raste i potreba za autonomijom. U toj fazi posebno je važno biti dosljedan, ali i fleksibilan dijete treba rutinu, ali i priliku da iskaže svoju osobnost.

Kada oba roditelja primjenjuju slične pristupe i šalju jasne poruke, dijete se osjeća sigurnije i lakše uči koje su granice prihvatljivog ponašanja.

3. Vode primjerom

Djeca uče promatrajući nas. Ako želimo da znaju riješiti sukobe, budimo spremni mirno razgovarati, i kad se ne slažemo. Istraživanje iz 2023. pokazuje povezanost roditeljskog stila s ranim razvojem kognitivnih i socijalnih vještina poput rješavanja problema i znatiželje, važnih temelja za buduće učenje.

4. Pokazuju međusobno poštovanje

Kad roditelji pred djecom raspravljaju bez rješenja ili šalju različite poruke, djeca mogu postati zbunjena pa čak i pokušati “manipulirati” situacijom. Važno je da i u nesuglasicama pokažemo da smo na istom timu.

5. Nude granice bez straha

Djeca trebaju znati da njihove odluke imaju posljedice, ali te posljedice ne smiju biti zastrašujuće. Roditeljstvo koje je previše popustljivo stvara osjećaj da nema odgovornosti. S druge strane, strogi pristupi mogu voditi do niskog samopouzdanja i straha od pogrešaka. Djeca tada često traže vanjsku potvrdu umjesto da uče vjerovati sebi.

6. Prilagođavaju stil svom djetetu

Najbolji roditelji nisu savršeni, oni su prilagodljivi. Znaju kada trebaju popustiti, a kada čvrsto stati. Asertivni stil roditeljstva, u kombinaciji s pažnjom i razumijevanjem, pomaže djetetu da razvije samopouzdanje, emocionalnu inteligenciju i osjećaj odgovornosti.

Odgajanje nije uvijek jednostavno, ali s ljubavlju, jasnim granicama i fleksibilnošću postaje ljepše. Ne trebate biti strogi da bi vas dijete poštovalo, niti popustljivi da bi vas voljelo. Najvažnije je da ste prisutni, dosljedni i spremni učiti zajedno s njima.

Možda te zanima... Roditelji koji odgajaju uspješnu djecu čine to često istim roditeljskim stilom Roditelji

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.