Sve više roditelja koristi emojije kako bi “zaštitili” identitet svoje djece na društvenim mrežama. No, stručnjaci upozoravaju da ova praksa možda i nije tako učinkovita kako se čini.
Ako koristiš društvene mreže, sigurno si barem jednom vidjela fotografiju djeteta čije je lice prekriveno emojijem. To je čest "trik" roditelja koji žele podijeliti neki važan trenutak iz života djeteta: prvi rođendan, obiteljski izlet, prvi dan škole, a da ne otkriju djetetov identitet.
Ovakvu praksu često koriste i slavne osobe kako bi zaštitile djecu od javnosti, a ponekad to rade i škole kad roditelji ne žele da se lice njihova djeteta prikazuje online.
Ali... štite li emojiji zaista privatnost djeteta? Na prvu bi se moglo činiti da da. No, prema mišljenju stručnjakinje za kibernetičku sigurnost, Lise Ventura, stvarnost je malo kompleksnija.
“Moram biti brutalno iskrena, stavljanje emojija preko djetetova lica ne pruža gotovo nikakvu stvarnu zaštitu privatnosti,” rekla je Ventura za Netmums.
Dodaje da je riječ više o tzv. "sigurnosnom teatru" nešto što daje osjećaj sigurnosti, ali u stvarnosti ne štiti dijete na način na koji roditelji to zamišljaju.
Zašto emoji ne štiti privatnost?
Iako lice nije vidljivo, objavom takvih fotografija nesvjesno se otkriva puno drugih informacija koje mogu pomoći u identifikaciji djeteta poput:
- škole koju pohađa
- četvrti u kojoj živi
- okruženja koje se ponavlja na više fotografija
- dob, tjelesna građa, pa čak i približna lokacija putem podataka iz same fotografije
Sve su to podaci koje zlonamjerne osobe mogu koristiti kako bi sastavile profil djeteta, čak i ako mu ne vide lice.
Mogu li se emojiji “skinuti” s fotografije?
Lisa Ventura kaže da je oko toga prisutno puno panike, osobito kad se spominje umjetna inteligencija, no u većini slučajeva emojiji se ne mogu ukloniti s fotografije. Kada se slika jednom spremi s emojijem, original se obično prepiše, pa se “iza” emojija više ništa ne vidi.
Dakle, problem nije u tome što će netko maknuti emoji, već u cjelokupnoj slici života koju dijelimo, lokacije, navike, rutina...
Gdje zapravo leži rizik?
“Većina roditelja ne dijeli samo jednu, pažljivo emojijem zaštićenu fotografiju,” kaže Ventura. “Dijele više slika kroz vrijeme, i sve te informacije zajedno predstavljaju veći rizik za privatnost nego ijedna pojedinačna slika.”
To ne znači da si loš roditelj ako si podijelila takvu fotografiju, naprotiv.
“Dijeljenje radosti je potpuno ljudski instinkt. Sasvim je razumljivo da roditelji žele pokazati te dragocjene trenutke, prvi koraci, rođendani, obiteljski izleti,” kaže Ventura.
I zaista nema ništa loše u dijeljenju sreće. Ali možda je dobro malo usporiti i razmisliti što sve dajemo drugima na uvid, i možemo li neke trenutke sačuvati samo za sebe i one najbliže.